Apple yeni Macbook ailesini tanıttı

Kampanyalar

Apple, yeni ARM tabanlı işlemcisini ve bu işlemciyle çalışacak ilk bilgisayarlarını Youtube üzerinden online bir etkinlikte teknoloji tutkunlarıyla paylaştı. Böylece Apple dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarını iPhone’un işleyişine benzer hale getiren yeni bir çağ başlattı.

Yeni işlemci M1’in hikayesi

Apple ilk iPad’den itibaren kendi işlemcilerini üretmeye başladı ve gün be gün onları geliştirdi. Her sene yeni gelen telefonunda ve tabletinde bir sonraki jenerasyon işlemcisini kullanan Apple, artık işlemcilerinin bilgisayarlarında da kullanılabilecek hıza ve gelişmişliğe ulaştığından emin olmuş olmalı ki, PC dünyasına bomba gibi düşen yeni Mac ailesini bizlerle paylaştı. Intel’in yıllardır CPU’ları üstünde beklenilen geliştirmeleri yapamaması ve verilen sözlerin tutulmaması, Apple’ın bu yolda kendi başına yürüme kararı almasında etkili oldu. Apple’ın bu seçimi dizüstü ve masaüstü bilgisayarları için geliştirdiği özellikler üzerinde daha fazla kontrol sağlaması açısından önemli bir adım olduğu gibi şirketin Intel ile uzun süredir devam eden ortaklığının sonunu ifade ediyor.

Bundan böyle artık tüm uygulamalar aynı mimaride çalışacağı için Apple’ın Mac OS yazılım deneyimi iPhone ve iPad ile daha tutarlı hale gelmiş oldu. Bu haber, iPhone uygulamalarının Apple çipli Mac’lerde çalışabileceği anlamına geliyor. Bugüne kadar Mac’ler tüm işlevlerini yerine getirebilmek için işlemci, G/Ç, güvenlik ve bellek gibi farklı çiplere ihtiyaç duyuyordu. System on a chip (SoC) teknolojisi sayesinde bunların tümü M1 çipinde birleşti. Zorlu işlemlerin yanı sıra güç tüketimini de en düşük seviyede tutan M1, yüksek performans ve yüksek verimlilik olmak üzere iki tür çekirdek içeriyor. iPhone’un A serisi yongaları gibi, M1’de de Apple’ın Neural Engine birimi bulunuyor, bu da makine öğrenimine dayalı görevlerde performansı artışı anlamına geliyor. Apple’ın açıklamasına göre M1 çipinin çok büyük bir sürprizi daha var: Devasa pil ömrü!

Yeni MacBook Air

Apple, MacBook Air’in pil ömrü ve performansındaki iyileştirmeleri hakkında önemli iddialarda bulundu. MacBook Air’in bir projeyi önceki nesle göre iMovie’den üç kat daha hızlı export edebildiğini ve ayrıca Lightroom’daki fotoğrafları iki kat daha hızlı export edebileceğini bildirdi. M1 çipi Apple’ın görüntü sinyali işlemcisine sahip olduğu için, web kamerasında da iyileştirmeler bekleniyor ki bu, birçok insanın pandemi nedeniyle görüntülü toplantılar yaptığı bu dönemde ihtiyaç duyulan bir özellik.

MacBook Pro tarafındaki yenilikler neler?

Apple’a göre yeni MacBook Pro, bilgi işlem gücü açısından bir önceki nesle göre neredeyse üç kat daha hızlı çalışıyor ve beş kat daha hızlı grafik performansı sunuyor. MacBook Air’de olduğu gibi, M1 tabanlı MacBook Pro da pil ömrü açısından önceki nesillerin çok ötesinde. İnternette gezinirken 17 saate kadar ve video oynatırken 20 saate kadar pil ömrü sunan MacBook Pro ayrıca, daha iyi video konferans için Apple’ın görüntü sinyali işlemcisi ve stüdyo kalitesinde mikrofonlara sahip.

Masa üstlerinin minik canavarı Mac Mini

Apple, yeni M1 destekli Mac Mini’nin önceki nesilden üç kat daha hızlı olduğunu ve makine öğrenimi ve iş yükleri söz konusu olduğunda 15 kat daha iyi performans sunduğunu söylüyor. M1 çipteki teknoloji entegrasyonu sayesinde Mac mini kendisinden çok daha büyük bilgisayarları geride bırakıyor. Mac Mini yoğun performans isteyen görevleri gerçekleştirirken önceki nesle göre yüzde 60’a kadar daha az enerji harcıyor.

Sonuçta önümüzde çok kuvvetli bir yeni nesil Apple ailesi duruyor. İnsan bu satırları okurken bile sabırsızlanıyor. Fiyat konusunda ise sorun yok çünkü indirimkodu.com nasılsa bir yerlerden bulup buluşturur ve fiyatları ucuzlatacak bir tüyoyla gelir.