Bedelli Askerlik Yapacakların Dikkat Etmesi Gereken 9 Altın Kural

Haberler

Bedelli askerlik bekleyenlerin uzun zamandır duymak istedikleri haber nihayet geldi ve Hükümet 21 günlük eğitim ile bedelli askerlik için düğmeye bastı. Erzincan’dan İzmir’e kadar farklı kışlalarda askerliğini bedelli olarak yapacak yaklaşık 1,5 milyon asker adayı için hazırlıklar da başladı. Peki bu 3 hafta boyunca vatani görevini yapacak olanlar nasıl hazırlanmalı? Katılacakları kışlalarda nelere dikkat etmeli? İşte bu soruların cevaplarını maddeler halinde sizler için derledik.

1. Hijyen
Kışlaların, bir sürü erkeğin bir arada bulunduğu ve haftalarca toplu yaşamak zorunda olduğu askeri bölgeler olduğunu sakın unutmayın. Böyle bir ortamda haliyle şahsi temizliğe dikkat etmek çok daha fazla önem taşıyor. Bir kişinin ihmalkarlığı ile kapacağı bir hastalığı, yemekhanede hemen yanında yemek yiyen ya da koğuşta aynı ranzayı paylaşan arkadaşına da geçirmesi oldukça büyük bir ihtimal. O nedenle 21 gün boyunca banyo saatlerinin hiçbir zaman kaçırılmaması, terlik ve iç çamaşırı gibi şahsi malzemelerin diğer asker arkadaşlarıyla paylaşılmamasına dikkat etmek önemli. Yaz döneminde askerlik yapacakların yanlarında mutlaka pişik kremi, kış döneminde yapacakların da termal içlik bulundurması oldukça önemli.

2. Spor
Askerliğin olmazsa olmaz unsurlarından birisi de spordur. Özellikle sabah kalkar kalkmaz, kahvaltıdan hemen önce yapılan uzun sabah koşularının en önemli askerlik anılarınız arasında yer alacağı garanti. Şınav, mekik, İtalyan çukuru gibi terimlere daha önce aşina değilseniz, askerlik sırasında sıkıntı yaşamamak için öncesinde biraz egzersiz yapmanızda fayda var. Eğer koşu ile aranız kötüyse sabah 6 sularında kalkarak kahvaltıdan önce 20 dakika kadar hafif koşu veya hızı yürüyüş yapmanız, kışladan içeri adımını attığınızda daha az zorlanmanızı sağlayacaktır. Spor için ayağınıza uygun spor ayakkabılar ve teri emecek spor çorapları almanız da gerekli. İtalyan çukurunu eğer şimdiye kadar duymadıysanız da merak etmeyin, askerliğiniz sırasında en az bir kere göreceğiniz neredeyse garanti. Yok çok merak ettim diyenler hemen şuradan tıklayıp baksın: Google.com

3. Nöbet
Geldik askerliğin en zorlu mesaisine. Sıcacık yatağınızda derin bir uyku çekerken nöbetçi çavuşun rüyalarınızın en güzel yerinde sizi dürterek uyandırmasıyla başlayan ve en az 2 saat süren bir bekleyiş. Sabaha karşı 3-5 nöbetlerinin zorluğu pek çok şarkı sözünde de yer alacak kadar ilham verici bir durumdur. Size tavsiyemiz, nöbet sırasında asla uykuya yenik düşmemeniz. Eğer nöbet yerinde uyurken nöbetçi subaya yakalanacak olursanız cezasını ertesi sabah bitmek bilmeyen bir mıntıka temizliği ya da akciğerlerinizi göğüs kafesinden sökecek denli yorucu bir eğitimle çekeceğinizi bilmenizde yarar var. O nedenle, 2 saat uykusuzluktan bir şey olmaz deyip sıkın dişinizi.

4. Asker Çantası
21 günlük asker eğitim süre olarak kısa gibi görünse de, öncesinde gerekli malzemeleri almazsanız sizi oldukça zorlayacak bir zaman dilimine dönüşebilir. Askerliğinizi hangi mevsimde yaparsanız yapın, çantanızda mutlaka ayağınıza uygun bir ayakkabı tabanlığı olması şart. Diş fırçalamaya postalla gitmemek için terlik şart. En az 5 iç çamaşırı takımı almanız da gereklilikler arasında. Eğer kalabalık ve ışıklı ortamlarda uyku sorununuz varsa asker koğuşlarında uyku problemi yaşayabilirsiniz; bu nedenle kulak tıkacı ve göz için uyku bandı almanız sizi biraz olsun rahatlatacaktır. Asker çantanıza alacağınız malzemeleri Hepsiburada, Gittigidiyor ya da N11 gibi sitelerde rahatlıkla bulabileceğiniz gibi, “bedelliye o kadar para verdik çantayı daha ucuza nasıl getiririz” diyenler indirim kodu kullanarak maliyeti bir miktar daha kısabilir.

5. Atış Eğitimi
Elinize şimdiye kadar hiç silah almamış olabilirsiniz, bu çok normal. Ancak askerlikte G-3 ya da AK-47 tipi bir tüfeği elinize alacağınız, onunla nöbet tutacağınız hatta gerçek mermilerle atış yapacağınızı tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yok. Eğer silah korkunuz varsa ya da askerlikte atış konusunda rahat etmek istiyorsanız bu yazıyı okuyup bitirdikten sonra size yakın bir atış poligonuna giderek silah tepmelerine, çıkardığı sese, tetiği çekerken artan adrenaline ve sağa sola fırlayan boş kovanlara biraz olsun alışabilirsiniz. Özellikle G-3 piyade tüfeği ile yapılan atışlar oldukça gürültülü geçer, bu nedenle atış alanına giderken cebinizde kulak tıkacı bulundurmanız faydalı bir tavsiye olacaktır.

6. Saç-Sakal Tıraşı
Garnizonda pek çok asker bir arada bulunduğu için hijyenik nedenlerle erlerin kısa saçlı ve her gün sakal tıraşlı olması istenir. Eğer uzun saçlarınız ya da sakallarınız varsa onların kesilmesi sizin için oldukça zor olacak, bunun farkındayız. Ancak önüne geçmeyeceğiniz bir kural olması sebebiyle, askere gitmeden bir süre öncesinden kendiniz kestirirseniz ve günlük olarak sakal tıraşı olmaya başlarsanız, nizamiyenin kapısından girdiğiniz gün yeni yüzünüze alışmak sizin için daha kolay olur.

7. Yemekler
Eğer çok yemek seçen biriyseniz, 21 günün sizin için zor geçeceğini söylemek zorundayız. 3 öğün asker mutfağından ne çıkarsa onu yemeniz gerekiyor. Aksi takdirde kantinde bulabileceğiniz şeylerle idare etmek zorunda kalırsınız. Asker mutfağından en çok çıkan yemeklerin mercimek çorbası, bulgur pilavı ve kuru fasulye olduğunu bilmenizde yarar var. Tabii ki bolca sebze ve etli yemek de olacaktır. Ama eğer bu yemeklere burun kıvıran biriyseniz, bir an evvel alışmak için kendinizi zorlamaya başlasanız iyi edersiniz.

8. Jargon
Askeri jargonda geçen bazı terimleri önceden bilmeniz, etraftakilerin tam olarak ne hakkında konuştuğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Kullanılan başlıca terimleri şöyle sıralayabiliriz:

Tertip: Aynı anda askerliğe başladığınız arkadaşlarınız. Birbirine “Devrem” ya da ‘Tertip’ diyenleri görürseniz bilin ki aynı dönem silah altına alınmışlardır.

Dede: Sizden daha önce askerliğe başlayanlar.

Torun: Sizden daha sonra askerliğe başlayanlar.

Çarşı: Hafta sonu izinlerine genellikle çarşı denir. Eğer birisi “çarşımı kapatmışlar” diyorsa bilin ki hafta sonu izni iptal olmuştur.

Çapraza gitmek: Nöbete gitmektir. Nöbet sırasında genelde tüfekler çapraz tutuşta olduğu için jargondaki adı bu nedenle çapraza gitmek olmuştur.

Şafak Sıkıştırıyor: Teskeresine az kalan askerlerin kullandığı bir tabirdir.

Disko: Aslında “disiplin kovuşu” tabirinin kısaltmasıdır ama “disko” dendiğinde sanki daha sempatik bir yermiş gibi durur. Cezaların çekildiği yerdir. Disko’yu görmüş olanlar “nasıl” sorusuna genellikle “anlatılmaz yaşanır” cevabını verir.

Karavana: Yemekhanede çıkan yemeklere verilen genel addır. “Sen karavanadan mı yiyeceksin kantinden mi” diye soran bir arkadaşınızın artık ne kastettiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Tadat: Tadat sayım demektir. Genelde tadat alanında toplanıp soldan sağa sağdan sola tadat askerliğin gerekliliklerindendir.

Yatış: İşten, denetlemeden ya da bir görevden sıyrılarak gazinoda çay içenlerin yaptığı kaytarmaya denir.

Çarpma ya da çarpılma: Bir üst tarafından azarlanmaya ya da ceza almaya çarpılma, aynı şekilde asta bu durumu yapmaya da çarpma denir. “Nöbetçi subay 3-5 nöbetindekileri çarpmış” denilirse, nöbettekilerin uyurken nöbetçi subayına yakalandığını anlayabilirsiniz.

9. Kendinizi Dinleyin
Askerliğin en güzel ve insana en çok şey katan yanı, kendinizi dinlemek ve düşünmek için başka yerde bulamayacağınız kadar çok zamanınızın olmasıdır. Daha önce hiç gitmediğiniz yerlerden insanlarla tanışıp, onların hikayelerini ve hayatlarını dinleyip “vay be, ülkede böyle yerler böyle insanlar da varmış” diyeceğinizden emin olabilirsiniz. Günlük hayatımızın koşuşturmacasında kendimizi dinlemeye ve bir durup “ne yapıyorum” “nereye gidiyorum” demeye bile vaktimiz kalmıyor. Gecenin bir vakti gittiğiniz nöbetlerde kendiniz ve sevdikleriniz hakkında düşünebileceğiniz, hayatın akışını sorgulayabileceğiniz bolca zamanınız olacak. 21 gün de olsa, yapacağınız askerliği bir zaman kaybı olarak değil de kendi iç sesinize kulak verebileceğiniz bir zaman dilimi olarak görürseniz, işte o “zaman” size çok şey katacaktır.

Şimdiden hayırlı teskereler.