Kupon Çılgınlığı (Extreme Couponing)

Haberler

Güzel bir haber verelim: ABD’de çok popüler olan Kupon Çılgınlığı (Extreme Couponing) adlı gerçek hayattan alınma alışveriş hikayeleri, Youtube’daki TLC Türkiye kanalı üzerinden yayınlanmaya başlandı. Biz de tüm kullanıcılarımıza bu kanalı şiddetle tavsiye ediyor ve tasarrufun en uç noktalarını deneyimleyen insanların “Vay Canına” dedirtecek çılgın videolarının linklerini (TLC Türkiye Youtube kanalından direkt izleyebileceğiniz şekilde) aşağıda sıralıyoruz:

Evet yukarıdaki ilk 4 bölüm hoşunuza gittiyse ve bir 4 bölüm daha izlemek isterseniz buyurun size TLC Türkiye’nin adresini verelim: https://www.youtube.com/channel/UCFRlf6tcfcWl1R1yQvR1IrA

Hem gitmişken abone de olun… Bizce çok güzel bir kanal ve desteği hak ediyor…

Cilt Tonuna Uygun Başörtüsü Seçimi Nasıl Yapılır?

Haberler

Modanisa indirim kodu kullanarak tarzınıza ve kıyafetlerinize uygun olan eşarp ya da başörtüsü modellerini indirimli satın alabilirsiniz. Elbette söz buraya gelmişken tesettür giyimde başörtüsü seçimi konusunda kısa bir bilgilendirme yapmadan geçmek olmaz;

Tesettür içinde güzel görünmek istiyorsanız, ten renginize en uygun olan başörtüsü modellerini seçin ve daha ışıltılı görünmesini sağlayın. Çoğumuz kıyafet seçerken dikkatli ve seçici davranırız. Mükemmel görünmek için neden mükemmel renkli bir başörtüsü seçmeyesiniz?

Açık cilt tonu:
Cesur ve koyu renkler daha açık ten tonlarına çok yakışıyor. Her durumda harika görünen tek renk olduğu için siyah tonlarına yatırım yapın. Beyaz, hemen hemen tüm ten renkleriyle iyi uyum sağlayan ve aynı zamanda zarif görünen bir diğer temel renktir. Ya da menekşe, zümrüt ve kırmızı renkli eşarplarla denemeler yapabilirsiniz.

Koyu cilt tonu:
Daha koyu ten rengi hemen hemen tüm renkleri deneyebilir; ancak, tuhaf görünebilecekleri için koyu ten tonuna yakın koyu tonları seçmekten kaçınmak gereklidir. Daha koyu ciltler için tercih edilen tesettür tonları kırmızı, pembe, haki, menekşe ve kobalt mavisidir.

Buğday cilt tonu:
Cildiniz gibi orta alt tonlu bir başörtüsü seçmelisiniz. Neden bordo denemiyorsun? Ya da bej? Evet, bej sıkıcı gelebilir ama bize güvenin, yüzünüzü daha belirgin hale getirecek. Denemeniz gereken diğer iki ton ise siyah ve gök mavisi. Siyah, daha önce de söylediğimiz gibi, tüm ten renkleriyle uyum sağlayan yaygın bir renktir ve gök mavisi taze bir görünüm sağlayacaktır. Zeytin yeşili, beyaz ve açık kahverengi de deneyebilirsiniz.

Modanisa indirim kodu ve kampanya sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Cep telefonlarımızla Covid 19 testi imkansız değil

Kampanyalar

Covid 19’un tüm dünyaya endişe verdiği, sanattan ekonomiye, sağlıktan ulaşıma tüm sektörleri olumsuz etkilediği bu dönemde virüs kolayca tespit edilebilse hayat ne kadar kolay olurdu öyle değil mi? Bilim adamları aşılar ve antiviral ilaçlar gibi tıbbi ilerlemelerin yanı sıra, pandemiye karşı ek bir savunma hattı olarak yüzeylerdeki Korona virüs parçacıklarını tanımlamak için akıllı telefonlardan yararlanmayı düşünüyor.

Covid 19 virüsünün en korkunç tarafı onun görünmeyen bir düşman olması. Peki bu gözle görünmeyen düşmanı görebilsek, bu virüsü daha kolay yenemez miyiz?

Yıllar önce parmak izi okuyuculara da bilim kurgu gözüyle bakıyorduk

General Electric’teki araştırmacılar, yaygın olarak kullanılan yüzeyleri Covid 19 tespit cihazlarına nasıl dönüştürebileceklerini araştırmaya başladı. Covid 19 nano parçacıklarını tespit etmek amacıyla cep telefonlarına yerleştirilebilen küçük sensörler geliştirmek için Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden fonlanan şirket, çalışmalarını hızla sürdürüyor. Minyatür teknolojinin arkasındaki deneyimli GE ekibi, geliştirdikleri aygıtların ancak laboratuvarda bulunabilecek çok daha büyük analitik cihazlarla aynı algılama yeteneklerine sahip olduğunu iddia ediyor. General Electric on yıllık deney sürecinin ardından, virüs parçacıklarını diğer öğelerden etkilenmeden izole etmek için özel sensörler tasarlayabildiklerini basına açıkladı.

GE Research Bilim Ekibi’nin başı Radislav Potyrailo, yaptığı açıklamada “Herhangi bir virüse karşı en önemli savunma hattı ona maruz kalmaktan kaçınmaktır. Tablet ekranları ve klavyelerden havalimanındaki kiosklara ve elbette mağazalardaki POS makinelerine kadar her gün farklı yüzeylerle temas halindeyiz ve bu da ilk anda riski artırıyor” şeklinde konuştu. “Herkes bu yüzeyleri temiz tutmak için harika bir iş çıkarırken, virüsün varlığını tespit edebilen fazladan bir güvenlik katmanı eklemek istiyoruz. Covid 19 virüsünün varlığını algılayabilen bir mobil cihaza yerleştirilebilecek kadar küçük bir sensör geliştiriyoruz” diye sözlerine devam eden Potyrailo’ya göre sensörler bir nevi av köpeği gibi emir alarak çalışıyor ve sadece ona gösterilen şeyi arayabiliyor.

Bu teknolojinin günlük hayata geçmesine ne kadar var?

Aldıkları destek ile ekip önümüzdeki iki yılı bu sensörleri telefonlardan akıllı saatlere, giyilebilir teknolojilerden duvara monte edilen cihazlara kadar çeşitli aygıtların içine yerleştirme amacıyla mükemmelleştirmek için uğraşacak.

Teknolojinin iPhone’lara ve Android telefonlara yakın zamanda gelmesini beklemek haksızlık gibi görünse de virüslere karşı ekstra bir koruma katmanı olarak çok rahatlıkla kullanılabileceğini ve insanların bu teknolojiye kolaylıkla ulaşılabileceğini düşünmek artık imkansız değil.

Covid 19 koruma teknolojileri ekran fiyatlarını artıracak mı?

Bu yeni teknolojinin ekran fiyatlarını artırıp artırmayacağı konusunda görüşlerini de açıklayan GE yetkilisi, öncelikle Moore Yasası’nı hatırlattı. Intel şirketinin kurucularından Gordon Moore’un kendi adıyla anılan bu kanuna göre, her 18 ayda bir bilgisayar parçaları 2 kat daha gelişmiş hale geliyor ve bilgisayar gücü bu oranda artıyor, buna rağmen bilgisayar üretim maliyetleri yükselmiyor. Çeşitli kaynaklar 1965 yılından beri doğruluğu değişmeyen bu yasanın artık sonuna gelindiği öngörüsünde bulunsa da, internet sayesinde oluşan yüksek kaliteli rekabetin fiyatların yükselmesini önleyeceği görüşü baskın çıkıyor.

Bu teknoloji sadece Covid 19 virüsünü mü tespit edecek?

Covid 19 çıktığından beri pek çok mütasyona da uğradı, acaba bu virüs sensörleri sadece orijinal Covid 19 virüsünü mü tespit edecek, yoksa İngiliz, Güney Afrika, Brezilya mütasyonlarını da bulabilecek mi? Konuyla ilgili olarak GE uzmanları, geliştirilmekte olan sensörlerin, tanımlanabilen her türlü parçacığı tespit edebileceğini; eğer İngiliz, Güney Afrika, Brezilya veya Hindistan mütasyonlarının dizilimleri verilirse onların da rahatlıkla tespit edilebileceğini belirtiyorlar. Ayrıca GE teknolojisinin sadece Covid 19, SARS, HIV gibi virüslerle sınırlı kalmayacak olan bu izleme programının; mevsimsel grip virüslerini, her türlü bakteriyi veya tanımlanan her çeşit molekülü de bulabilme özelliğine sahip olacağı belirtiliyor.

Cyberpunk 2077: Başyapıt mı, hayal kırıklığı mı?

Kampanyalar

2012 yılında ortamlara düşen bir oyun trailer’ı bir anda ortalığı karıştırmıştı. Polonya edebiyatının o döneme kadar çok da kimsenin bilmediği The Witcher serisini oyuna dönüştüren ve milyonlarca rol yapma oyunu ile hayranlıkları kazanan oyun şirketi CD Project Red, Cyberpunk 2077’nin tanıtım videosunu oyun tutkunlarıyla paylaştığında herkesin gözleri kamaştı. Neon ışıklarla süslü Night City isimli fütüristik şehirde kendi karakterimizi yaratarak türlü maceralara atılacağımız, gizem perdelerini aralayacağımız, çetelerin elinden zor kurtulacağımız, bilgisayarları köleleştirebileceğimiz, araçlarla dolaşacağımız, vücuduna sibernetik eklemeler yapan korkunç düşmanlarla savaşacağımız müthiş bir hikaye, harika grafiklerle bizi karşılayacaktı.

8 yıllık bekleyiş kolay olmadı. Oyun o kadar büyüktü ki birçok defa ertelenmek zorunda kaldı. Üstüne The Matrix’in süper starı Keanu Reeves’in de oyunda olacağı açıklandığında sabırlar tükenmeye başlamıştı. Çıkış tarihi yakınlaştıkça alakalı alakasız her yerde Cyberpunk 2077 reklamlarını görmeye başladık. Oyunun rol yapma değil de aksiyon macera olacağı duyurulduğunda GTA, Red Dead Redemption gibi açık dünyada aksiyon peşine koşmayı seven kitle de oyunu merakla beklemeye koyuldu. Beklentiler dev gibi olmuş, gözler takvimdeydi. 10 Aralık 2020 tarihinde oyun nihayet çıktı…

2 hafta içinde tam 13 milyon kopya satan Cyberpunk 2077 için gelen incelemeler epey karışıktı. Oyuncular oyunu çok beğenmelerine rağmen teknik hatalar yüzünden doğru düzgün oynayamadılar. 8 yıldır yapılmakta olan bir oyunun bu kadar hata barındırıyor olmasına isyan eden incelemeciler oyunu yerden yere vurmaya başladı. Oyun konsollarında durum daha da vahimdi. Yeni nesil konsollarda oyun optimizasyon sorunları yaşıyor, düşük FPS değerleriyle oyuncuları çıldırtıyordu. Üstüne hatalar da oyun zevkini yerle bir edince, oyun dünyasında isyan bayrakları dalgalanmaya başladı.

Birçok platform oyunu iade almayı kabul etti. CD Project Red, kendi cebimizden karşılamak zorunda olsak da bunu yapacağız taahhüdünde bulundu. Youtube oyundaki hatalardan oluşan kolajlarla doldu ve resmen dalga geçilmeye başladı. Aslında azılı oyun severler oyunun dünyasını, grafiklerini, oynanışını ve hikayesini çok beğenmişti ama oyunu hatalar yüzünden oynayabilmekte çok zorlandılar. CD Project Red’in itibarı tüm bu süreçte çok yara aldı. Dünyaca ünlü bazı oyun dergileri ve online platformları Cyberpunk 2077’yi “yılın oyunu” olarak seçmiş olsa da ağızlarda kalan buruk tat bu potansiyel başyapıta gölge düşürdü. Elbet Cyberpunk 2077’nin hataları zamanla yamalarla giderilecek ve oyunun keyfi asıl o zaman çıkacak, fakat bu sürecin ne kadar olacağı ve küsen oyuncuların geri dönüp dönmeyeceği meçhul.

Konuyu takipteyiz ve biz de oyunun son yamaları için akrep ve yelkovanı nasıl ittireceğimizi bilemiyoruz, rüyalarımızda bir bunu görüyoruz. Siz de incelemelerden öğrenmek yerine oyunu kendiniz tecrübe etmek istiyorsanız kendinize epey kaliteli bir PC toplamanız gerek, zira oyun oldukça iddialı bir sisteme ihtiyaç duyuyor. Tabii ki eğer bilgisayar toplarken indirim kodu gerekirse indirimkodu.com emrinize amade, 7/24 hizmetinizde.

Samsung Galaxy S21 ailesi tanıtıldı

Haberler

2021’in daha kırkı çıkmadan teknoloji devi Samsung yeni amiral gemisi olan “Samsung Galaxy S21” akıllı telefon serisini duyurarak yıla hızlı bir başlangıç yaptı. Geçmişte bu cihazlar Mart veya Nisan aylarında piyasaya sürülürken, geçen yıl Şubat ayında Covid-19 salgını başlamadan önce katılımcılarla gerçekleştirilen son teknoloji etkinliği düzenlenmişti.

Samsung’un S21 serisini görücüye çıkarması, Apple’ın yeni iPhone 12 serisine karşı bir hamle olarak görülürken, seri 3 adet modeli öne çıkarıyor. Bunlardan en küçüğü Galaxy S21’de 6.2 inçlik bir ekran bulunuyor. S21+ 6.7 inçlik bir ekrana sahipken, hepsinin büyük kardeşi Samsung Galaxy S21 Ultra ise 6.8 inç ekrana ve arkada dört etkileyici kameraya sahip. Samsung’un üst düzey yöneticilerinden Garry McGregor, “2020 olayları bizi temelden değiştirdi” şeklinde söze başlıyor. McGregor’a göre mobil teknoloji, özellikle bağlanabilirliği, iş istikrarını, ve eğitimi kolaylaştırmada, ve ayrıca kendini ifade etmeyi teşvik etmede baş rol oynadı. Mobil cihazlar bugün her zamankinden daha kritik bir öneme sahip.

Galaxy S21 serisinde, kişisel tercihleriniz düşünerek tasarlanan 3 ana model ve bunlara ait alt modeller bulunuyor. Her Galaxy S21, tamamen farklı bir tasarım diliyle yenilenmiş. Kamera çıkıntısı telefonun bir tasarım öğesi haline getirilerek zıt renklerle kontrast yakalanmış. Ancak özünde, S21’i seleflerinden ve rakiplerinden ayıran unsur kameranın ta kendisi. Standart Galaxy S21 ve S21 +, arka tarafta 3x telefoto zoom ve geniş ve ultra geniş lensler dahil olmak üzere üçlü kamera dizisiyle birlikte geliyor.

Samsung S21 Ultra, profesyonel düzeyde bir kamera sistemine, son derece pürüzsüz, sürükleyici bir ekrana ve herhangi bir S serisi cihazın şimdiye kadarki en güçlü bataryasına sahip. Cihazda Samsung’un “Space Zoom” adını verdiği, dijital olarak 100x’e kadar zoom için kullanılabilen, 10x zoom opsiyonu sunan ekstra bir lens yer alıyor. Bu özellik 100x yakınlaştırma denemelerinden gelen görüntülerin titremesini önlüyor. Galaxy S21 Ultra, Samsung’un yüksek kaliteli tabletleriyle birlikte gelen ve Samsung Galaxy Note serisi telefonlarıyla da çalışan stylus kalemi S-Pen ile uyumlu. Samsung bu özelliği Note serisi dışındaki bir akıllı telefonuna ilk kez getiriyor. Galaxy S21 Ultra ile S-Pen sayesinde anında notlarınızı alabilir veya aklınıza gelen bir fikri çizebilirsiniz.

Fiyatlara gelince, giriş seviyesi Samsung Galaxy S21, 9.999 TL’den başlayan fiyatlarla piyasaya sunulurken, Galaxy S21+ 13.499 TL, Galaxy S21 Ultra ise 16.499 TL’den tüketicilerle buluşacak. Kampanyalar konusunda ise her zamanki gibi sitemizde en güncel haberler yer alacak.

Detay isteyenler için Samsung’a özel hazırladığımız sayfamız şurada:
www.indirimkodu.com/promosyon-kodu/samsung-indirim-kuponlari/

Keyif dolu alışverişler ve keyif dolu iletişimler dileklerimizle…

Apple yeni Macbook ailesini tanıttı

Kampanyalar

Apple, yeni ARM tabanlı işlemcisini ve bu işlemciyle çalışacak ilk bilgisayarlarını Youtube üzerinden online bir etkinlikte teknoloji tutkunlarıyla paylaştı. Böylece Apple dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarını iPhone’un işleyişine benzer hale getiren yeni bir çağ başlattı.

Yeni işlemci M1’in hikayesi

Apple ilk iPad’den itibaren kendi işlemcilerini üretmeye başladı ve gün be gün onları geliştirdi. Her sene yeni gelen telefonunda ve tabletinde bir sonraki jenerasyon işlemcisini kullanan Apple, artık işlemcilerinin bilgisayarlarında da kullanılabilecek hıza ve gelişmişliğe ulaştığından emin olmuş olmalı ki, PC dünyasına bomba gibi düşen yeni Mac ailesini bizlerle paylaştı. Intel’in yıllardır CPU’ları üstünde beklenilen geliştirmeleri yapamaması ve verilen sözlerin tutulmaması, Apple’ın bu yolda kendi başına yürüme kararı almasında etkili oldu. Apple’ın bu seçimi dizüstü ve masaüstü bilgisayarları için geliştirdiği özellikler üzerinde daha fazla kontrol sağlaması açısından önemli bir adım olduğu gibi şirketin Intel ile uzun süredir devam eden ortaklığının sonunu ifade ediyor.

Bundan böyle artık tüm uygulamalar aynı mimaride çalışacağı için Apple’ın Mac OS yazılım deneyimi iPhone ve iPad ile daha tutarlı hale gelmiş oldu. Bu haber, iPhone uygulamalarının Apple çipli Mac’lerde çalışabileceği anlamına geliyor. Bugüne kadar Mac’ler tüm işlevlerini yerine getirebilmek için işlemci, G/Ç, güvenlik ve bellek gibi farklı çiplere ihtiyaç duyuyordu. System on a chip (SoC) teknolojisi sayesinde bunların tümü M1 çipinde birleşti. Zorlu işlemlerin yanı sıra güç tüketimini de en düşük seviyede tutan M1, yüksek performans ve yüksek verimlilik olmak üzere iki tür çekirdek içeriyor. iPhone’un A serisi yongaları gibi, M1’de de Apple’ın Neural Engine birimi bulunuyor, bu da makine öğrenimine dayalı görevlerde performansı artışı anlamına geliyor. Apple’ın açıklamasına göre M1 çipinin çok büyük bir sürprizi daha var: Devasa pil ömrü!

Yeni MacBook Air

Apple, MacBook Air’in pil ömrü ve performansındaki iyileştirmeleri hakkında önemli iddialarda bulundu. MacBook Air’in bir projeyi önceki nesle göre iMovie’den üç kat daha hızlı export edebildiğini ve ayrıca Lightroom’daki fotoğrafları iki kat daha hızlı export edebileceğini bildirdi. M1 çipi Apple’ın görüntü sinyali işlemcisine sahip olduğu için, web kamerasında da iyileştirmeler bekleniyor ki bu, birçok insanın pandemi nedeniyle görüntülü toplantılar yaptığı bu dönemde ihtiyaç duyulan bir özellik.

MacBook Pro tarafındaki yenilikler neler?

Apple’a göre yeni MacBook Pro, bilgi işlem gücü açısından bir önceki nesle göre neredeyse üç kat daha hızlı çalışıyor ve beş kat daha hızlı grafik performansı sunuyor. MacBook Air’de olduğu gibi, M1 tabanlı MacBook Pro da pil ömrü açısından önceki nesillerin çok ötesinde. İnternette gezinirken 17 saate kadar ve video oynatırken 20 saate kadar pil ömrü sunan MacBook Pro ayrıca, daha iyi video konferans için Apple’ın görüntü sinyali işlemcisi ve stüdyo kalitesinde mikrofonlara sahip.

Masa üstlerinin minik canavarı Mac Mini

Apple, yeni M1 destekli Mac Mini’nin önceki nesilden üç kat daha hızlı olduğunu ve makine öğrenimi ve iş yükleri söz konusu olduğunda 15 kat daha iyi performans sunduğunu söylüyor. M1 çipteki teknoloji entegrasyonu sayesinde Mac mini kendisinden çok daha büyük bilgisayarları geride bırakıyor. Mac Mini yoğun performans isteyen görevleri gerçekleştirirken önceki nesle göre yüzde 60’a kadar daha az enerji harcıyor.

Sonuçta önümüzde çok kuvvetli bir yeni nesil Apple ailesi duruyor. İnsan bu satırları okurken bile sabırsızlanıyor. Fiyat konusunda ise sorun yok çünkü indirimkodu.com nasılsa bir yerlerden bulup buluşturur ve fiyatları ucuzlatacak bir tüyoyla gelir.

Apple’ın müzik sevdalılarına yeni sürprizi: AirPods Max

Kampanyalar

Apple, uzun zamandır gelen sızıntılardan ismini AirPods Studio olarak beklediğimiz, fakat bizi şaşırtarak telefonlarının en üst modellerinde kullandığı Max ismini verdiği Airpods Max’i tanıttı. Apple’ın ilk kafa üstü kulaklığı olacak bu model özellikleriyle hayli iddialı.

Kablosuz Kulaklık

Apple geçtiğimiz yıllarda telefonlarından 3,5 mm kulaklık girişini kaldırarak radikal bir karar vermiş ve aynı etkinlikte kablosuz ilk kulaklığı olan AirPods’u seyircilerin beğenisine sunmuştu. AirPods ilk başta fiyat etiketiyle dalga geçildiyse de çok büyük bir kitle tarafından beğenildi. O kadar popüler oldu ve Apple’a o kadar çok para kazandırdı ki, bir anda elektronik üreten her firma hızla kablosuz kulaklık modellerini piyasaya sunmaya başladı. Apple’ın kafa üstü kulaklık yapacağı ve ses konusunda çok iddialı olacağı söylentileri odyofillerin de dikkatini çekmeyi başardı.

Özellikleri Güzel. Peki Fiyatı?

20 saat kullanım süresi sunan AirPods Max 385 gram gibi çok da hafif sayılamayacak bir ağırlığa sahip. Aktif gürültü engelleme özelliğinin yanında dış sesleri kulağınıza aktaran Şeffaf Mod sayesinde biriyle konuşurken kulaklığı kafanızdan çıkarmanıza gerek kalmıyor. IOS 14 ile Air Pods Pro’lara gelen Spatial Audio yani kafanızı çevreleyen sinematik ses deneyimi AirPods Max’te de mevcut. Apple’ın kendi tasarımı sürücülere sahip AirPods Max, zengin baslardan en temiz tizlere kadar her notayı inanılmaz bir netlikte vermeyi garanti ediyor. Dokunmatik kontroller yerine Apple Watch’larda kullandığına benzer dönebilen bir buton kullanan AirPods Max, H1 çipiyle benzersiz bir bluetooth bağlantısı ve kusursuz bir müzik dinleme deneyimi vaat ediyor. Diğer Apple ürünleri arasında görünmez geçiş yaparak sizi tekrar tekrar farklı cihazlara bağlanma derdinden de kurtarıyor. Kafanızdan çıkardığınızda bunu algılayan kulaklık çaldığı müziği durduruyor, geri taktığınızda çalmaya devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde an itibarıyla 549 dolar gibi beklenenin çok üstünde bir fiyattan piyasaya sürülen Apple AirPods Max ülkemizde de 5700 TL seviyesinde fiyatlarla satışa çıktı. Uzay grisi, gümüş, yeşil, gök mavisi ve pembe renklerde gelen kulaklığın yastıkları mıknatıslı yapısıyla kolayca çıkıp yenilenebiliyor. Farklı renk kombinasyonu da yapabileceğiniz bu kulaklık yastıkları 59 dolardan satışa sunulacak.

(Dip not: AirPods Max en yakın rakibi Sony XM4’lerin neredeyse iki katı fiyatla satılışa çıktı; ileride bu rakam tabii ki değişebilir ama indirimkodu.com’dan alacağınız bir indirim kodu da, bir kampanya tüyosu da bu fiyatı anında değiştirecektir. Çünkü böyle bir ses kalitesine indirimle sahip olmak her müzik tutkununun rüyasıdır.)

Gripten Kurtulmanıza Yardımcı Olacak Yiyecekler

Kampanyalar

Grip olduğunda çoğu kişi yemek yemek istemeyebilir. Hastalıkla beraber iştah kaçması durumu sıklıkla görülür. Ancak bazı yiyecekler iyileşmenize yardımcı olabilir. Sizin için grip olduğunuzda tüketmeniz gereken yiyecekleri derledik.

Tavuk Suyu Çorbası

Annelerimizin grip olduğumuzda hemen bir tencere tavuk suyu çorbası yapması tesadüf değildir. Tavuk çorbası vücuttaki enfeksiyon tepkileri azaltabilir. Aynı zamanda burun ve solunum yollarındaki tıkanıklığı da gidererek daha çok rahatlamanıza yardımcı olur. Sindirimi kolay olduğundan sizi zorlamayacaktır. Bol karabiber ile tüketirseniz çok daha lezzetli olacağına eminiz.

Sarımsak

Sarımsak, mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Bu da grip sırasında enfeksiyonlarla mücadele eden vücudun toparlanmasını sağlar. Bol sarımsaklı yemekler tüketerek gripten kolayca kurtulabilirsiniz.

C vitamini yüksek gıdalar

C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzeler bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. En yüksek C vitamini seviyesine sahip besinler şunlardır:

 • Tatlı veya acı biber
 • Portakal ve portakal suyu
 • Greyfurt
 • Kivi
 • Limon
 • Kırmızı, mavi veya mor meyveler
 • Çiğ brokoli
 • Koyu yapraklı yeşillikler
 • Zencefil

Hafif Yiyecekler

Grip mide bulantısına neden olabilir ve bazı yiyecekleri yemek istemeyebilirsiniz. Kızarmış ekmek veya pirinç gibi yumuşak yiyeceklerin yemesi daha kolay olabilir. Tost veya pirinci çorbalarla veya basit, sebze bazlı öğünlerle eşleştirmek vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlayabilir.

Yoğurt

Probiyotik bakımından zengin olan yoğurt tüketimi grip ile mücadele etmeye yardımcı olabilir. Yoğurt iyi bir protein kaynağıdır.

Soğuk havaların hediyesi olan gripten kolaylıkla kurtulmak için yukarıdaki yiyecekleri bol bol tüketmeniz önemlidir. Çalışıyorum, market ya da pazar alışverişine çıkmam zor diyorsanız tüm istediklerinizi ayağınıza kadar getiren sitelere göz atmanızı öneririz. Zaten hasta oldum bari alacaklarım indirimli olsun diyorsanız aşağıda yer alan mağazalara göz atmanızı tavsiye ederiz. Unutmayın, her gün güncel indirim kodu ve kampanyalar sitemizde!

Migros indirim kodu sayfası için tıklayınız

CarrefourSA indirim kodu sayfası için tıklayınız

Taze Masa indirim kodu sayfası için tıklayınız

Trendyol indirim kodu sayfası için tıklayınız

Hepsiburada indirim kodu sayfası için tıklayınız

Cadılar Bayramı Nedir? Cadılar Bayramı 2019 Ne Zaman?

Haberler

Her sene 31 Ekim’de kutlanan Cadılar Bayramı bir başka deyişle “Halloween” Hristiyanlar tarafından kutlanan Pagan kökenli bir ritüeldir. Ancak günümüzde dinden ayrı şekilde popüler bir kültür öğesine dönüşen bayramdır. Cadılar Bayramı bir diğer deyişle, kutlandığı ülkelerde yazın bitişi ve kışın başlangıcı olarak simgelenir. Cadılar Bayramı’nın en önemli simgesi balkabağıdır ve hemen her evde balkabağı süs olarak kullanılır. Cadılar Bayramı gününde çocuklar kapı kapı gezip ev sahiplerine “şaka mı şeker mi” diye sorar. Eğer şeker seçilirse çocukların yanında taşıdığı torba ya da kaplar şeker ile doldurulurken, şakanın seçilmesi durumunda çocuklar ev sahibine korkunç kıyafetlerine uygun şekilde komiklik yapar.

Cadılar Bayramı elbette sadece çocuklar için değildir. Yetişkinler de kendi tercih ettikleri konseptlerde partiler düzenleyerek, maskeli balolara katılır ve çocuklar kadar eğlenirler. Genellikle korku konseptli partiler tercih edilse de çoğu yetişkin komik ya da fantastik kostümlerle partilere katılmaktadır.

Cadılar Bayramı birçok filme de konu olmuştur ve çoğu zaman korku öğesi barındıran bu filmler herkes tarafından ilgiyle izlenmektedir. Ancak korkunun yanı sıra komedi filmlerinde de Cadılar Bayramı teması sıklıkla işlenir. İşte Cadılar Bayramı ruhunu yansıtan bazı filmler:

 • Cadılar Bayramı (Halloween)       
 • Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare On Elm Street)
 • Noel Gecesi Kabusu (The Nightmare Before Christmas)
 • Çığlık (Scream)
 • Casper
 • Hocus Pocus

Cadılar Bayramı İndirimleri Ne Zaman Başlıyor?

Ülkemizde Cadılar Bayramının kutlanması yaygın olmasa da, bu güne özel indirimler sayesinde alışverişiniz de ucuza gelir. Genellikle Cadılar Bayramından 1 hafta öncesinde yayınlanmaya başlanan indirim kampanyaları öncesinde alışveriş listenizi hazırlasanız iyi edersiniz!

N11, Hepsiburada, GittiGidiyor, Trendyol, Morhipo ve daha bir çok popüler alışveriş sitesinde gerçekleşecek olan Cadılar Bayramı indirimlerini kaçırmamak için indirimkodu.com sitesini takip edebilirsiniz.

ŞOK Aktüel Kataloğu (17 Temmuz 2019 Çarşamba)

İndirimler

ŞOK 17 Temmuz 2019 aktüel ürünler kataloğunda mutfak ürünlerinde muhteşem indirimler sizleri karşılıyor. ŞOK Aktüel kataloğunda bu hafta; Granit Efektli Cam Kapaklı Karnı Yarık Tenceresi 47.50 TL, Granit Efektli Tava 27.50 TL, Paşabahçe 7 Parça Su Takımı 29.90 TL. İndirimdeki tüm ürünlere ŞOK Aktüel kataloğundan göz atabilirsiniz. Bu muhteşem indirimlerden haberdar olmak için indirimkodu.com/blog linkini kullanabilirsiniz. Hiç bir indirim gözünüzden kaçmasın istiyorsanız takipte kalın :)

BİM Aktüel Kataloğu (16 Temmuz 2019 Salı)

İndirimler

Bim Aktüel kataloğunda bu hafta; kuruyemiş ve meşrubat ürünlerinde fıstık gibi indirimler sizleri bekliyor. 16 Temmuz 2019 Salı gününden itibaren geçerli olacak indirimlerden bazıları şöyle; Sinbat 150 gr. çiğ badem 11.50 TL, 6×200 ml Beyoğlu Nostalji Serisi gazoz 6.95 TL, 48 adet Lipton Filiz Demlik Poşet Çay 9.95 TL. İndirimdeki tüm ürünlere BİM Aktüel’den göz atabilirsiniz. Bu muhteşem indirimlerden haberdar olmak için indirimkodu.com/blog linkini kullanabilirsiniz. Hiçbir indirim gözünüzden kaçmasın istiyorsanız takipte kalın :)

Bim indirim kodu ve kampanyaları için buraya tıklayınız…

Kartpostala Benzer Manzaraları İle En İyi 5 Yılbaşı Rotası

Haberler

2019’u karşılamaya az bir zaman kala seyahat etmek isteyenler için kartpostala benzer manzaraları ile en iyi 5 yılbaşı rotasını sizlerle paylaşmak istedik, şimdiden iyi tatiller!

Colmar

Fransa’nın adeta kartpostallardan fırlamış manzaralarına sahip olan bu bölgesi, Grand Est’de bulunmaktadır. Daha çok kurabiye evlere benzeyen eski evleri ve kar manzaraları ile insanı büyüleyen Colmar, Alsas şarap başkenti olarak da bilinmektedir. Bu küçük vilayet yılbaşını karla karşılamak isteyen tatilcilere hitap ederken, kafa dinlemek için de çok güzel bir bölge.

Doğu Ekspresi

Ülkemizde son yıllarda çok fazla rağbet göre bir diğer seçenek de Doğu Ekspresi ile Kar’a seyahat etmektir. Yol boyunca müthiş kar manzaraları içinizi ısıtacak ve yolculuğun sonunda Kars’a ulaşacaksınız. Kars’ın müthiş lezzetlerinin yanı sıra mimarisi de sizi etkileyecek.

Verbier

Avrupa’nın kayak merkezlerinden biri olan Verbier, kayak yapmak isteyenler için ideal bir seçenek. Cenevre’de bulunan bu güzel kayak bölgesi, müthiş dağ manzaralarının yanı sıra farklı deneyimler yaşamak isteyenleri de kendine çekiyor.

Kapadokya

Ülkemizde Nevşehir’de yer alan Kapadokya, uçan hava balonları, taş otelleri ve kar manzaraları ile inanılmaz bir deneyim sunuyor. Sıcak şarap tadımı yapabileceğiniz Kapadokya’da bölgeyi gezebilir ya da taş otelden çıkmadan şömine karşısında keyif yapabilirsiniz.

Laponya

Finlandiya’nın bölgeleridnen biri olan Laponya özellikle yılbaşında birçok ülkeden turisti ağırlıyor. Kartpostala benzeyen manzaralarının yanı sıra masallara benzer karla kaplı gölleriyle de dikkat çeken bu rota, yılbaşında farklı bir seyahat deneyimi yaşamak isteyenlerin tercihi.

Yılbaşını güzel manzaralar eşliğinde geçirebileceğiniz bu 5 farklı rota için planlarınızı yapmadan önce indirimkodu.com tarafından sunulan kampanya ve kodlara göz atmak isteyebilirsiniz. Böylelikle seyahatinizi ucuzlatabilirsiniz.

THY indirim kodu ve kampanyaları için tıklayın
Tatil sepeti indirim kodu ve kampanyaları için tıklayın
Ucuzabilet indirim kodu ve kampanyaları için tıklayın

Bedelli Askerlik Yapacakların Dikkat Etmesi Gereken 9 Altın Kural

Haberler

Bedelli askerlik bekleyenlerin uzun zamandır duymak istedikleri haber nihayet geldi ve Hükümet 21 günlük eğitim ile bedelli askerlik için düğmeye bastı. Erzincan’dan İzmir’e kadar farklı kışlalarda askerliğini bedelli olarak yapacak yaklaşık 1,5 milyon asker adayı için hazırlıklar da başladı. Peki bu 3 hafta boyunca vatani görevini yapacak olanlar nasıl hazırlanmalı? Katılacakları kışlalarda nelere dikkat etmeli? İşte bu soruların cevaplarını maddeler halinde sizler için derledik.

1. Hijyen
Kışlaların, bir sürü erkeğin bir arada bulunduğu ve haftalarca toplu yaşamak zorunda olduğu askeri bölgeler olduğunu sakın unutmayın. Böyle bir ortamda haliyle şahsi temizliğe dikkat etmek çok daha fazla önem taşıyor. Bir kişinin ihmalkarlığı ile kapacağı bir hastalığı, yemekhanede hemen yanında yemek yiyen ya da koğuşta aynı ranzayı paylaşan arkadaşına da geçirmesi oldukça büyük bir ihtimal. O nedenle 21 gün boyunca banyo saatlerinin hiçbir zaman kaçırılmaması, terlik ve iç çamaşırı gibi şahsi malzemelerin diğer asker arkadaşlarıyla paylaşılmamasına dikkat etmek önemli. Yaz döneminde askerlik yapacakların yanlarında mutlaka pişik kremi, kış döneminde yapacakların da termal içlik bulundurması oldukça önemli.

2. Spor
Askerliğin olmazsa olmaz unsurlarından birisi de spordur. Özellikle sabah kalkar kalkmaz, kahvaltıdan hemen önce yapılan uzun sabah koşularının en önemli askerlik anılarınız arasında yer alacağı garanti. Şınav, mekik, İtalyan çukuru gibi terimlere daha önce aşina değilseniz, askerlik sırasında sıkıntı yaşamamak için öncesinde biraz egzersiz yapmanızda fayda var. Eğer koşu ile aranız kötüyse sabah 6 sularında kalkarak kahvaltıdan önce 20 dakika kadar hafif koşu veya hızı yürüyüş yapmanız, kışladan içeri adımını attığınızda daha az zorlanmanızı sağlayacaktır. Spor için ayağınıza uygun spor ayakkabılar ve teri emecek spor çorapları almanız da gerekli. İtalyan çukurunu eğer şimdiye kadar duymadıysanız da merak etmeyin, askerliğiniz sırasında en az bir kere göreceğiniz neredeyse garanti. Yok çok merak ettim diyenler hemen şuradan tıklayıp baksın: Google.com

3. Nöbet
Geldik askerliğin en zorlu mesaisine. Sıcacık yatağınızda derin bir uyku çekerken nöbetçi çavuşun rüyalarınızın en güzel yerinde sizi dürterek uyandırmasıyla başlayan ve en az 2 saat süren bir bekleyiş. Sabaha karşı 3-5 nöbetlerinin zorluğu pek çok şarkı sözünde de yer alacak kadar ilham verici bir durumdur. Size tavsiyemiz, nöbet sırasında asla uykuya yenik düşmemeniz. Eğer nöbet yerinde uyurken nöbetçi subaya yakalanacak olursanız cezasını ertesi sabah bitmek bilmeyen bir mıntıka temizliği ya da akciğerlerinizi göğüs kafesinden sökecek denli yorucu bir eğitimle çekeceğinizi bilmenizde yarar var. O nedenle, 2 saat uykusuzluktan bir şey olmaz deyip sıkın dişinizi.

4. Asker Çantası
21 günlük asker eğitim süre olarak kısa gibi görünse de, öncesinde gerekli malzemeleri almazsanız sizi oldukça zorlayacak bir zaman dilimine dönüşebilir. Askerliğinizi hangi mevsimde yaparsanız yapın, çantanızda mutlaka ayağınıza uygun bir ayakkabı tabanlığı olması şart. Diş fırçalamaya postalla gitmemek için terlik şart. En az 5 iç çamaşırı takımı almanız da gereklilikler arasında. Eğer kalabalık ve ışıklı ortamlarda uyku sorununuz varsa asker koğuşlarında uyku problemi yaşayabilirsiniz; bu nedenle kulak tıkacı ve göz için uyku bandı almanız sizi biraz olsun rahatlatacaktır. Asker çantanıza alacağınız malzemeleri Hepsiburada, Gittigidiyor ya da N11 gibi sitelerde rahatlıkla bulabileceğiniz gibi, “bedelliye o kadar para verdik çantayı daha ucuza nasıl getiririz” diyenler indirim kodu kullanarak maliyeti bir miktar daha kısabilir.

5. Atış Eğitimi
Elinize şimdiye kadar hiç silah almamış olabilirsiniz, bu çok normal. Ancak askerlikte G-3 ya da AK-47 tipi bir tüfeği elinize alacağınız, onunla nöbet tutacağınız hatta gerçek mermilerle atış yapacağınızı tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yok. Eğer silah korkunuz varsa ya da askerlikte atış konusunda rahat etmek istiyorsanız bu yazıyı okuyup bitirdikten sonra size yakın bir atış poligonuna giderek silah tepmelerine, çıkardığı sese, tetiği çekerken artan adrenaline ve sağa sola fırlayan boş kovanlara biraz olsun alışabilirsiniz. Özellikle G-3 piyade tüfeği ile yapılan atışlar oldukça gürültülü geçer, bu nedenle atış alanına giderken cebinizde kulak tıkacı bulundurmanız faydalı bir tavsiye olacaktır.

6. Saç-Sakal Tıraşı
Garnizonda pek çok asker bir arada bulunduğu için hijyenik nedenlerle erlerin kısa saçlı ve her gün sakal tıraşlı olması istenir. Eğer uzun saçlarınız ya da sakallarınız varsa onların kesilmesi sizin için oldukça zor olacak, bunun farkındayız. Ancak önüne geçmeyeceğiniz bir kural olması sebebiyle, askere gitmeden bir süre öncesinden kendiniz kestirirseniz ve günlük olarak sakal tıraşı olmaya başlarsanız, nizamiyenin kapısından girdiğiniz gün yeni yüzünüze alışmak sizin için daha kolay olur.

7. Yemekler
Eğer çok yemek seçen biriyseniz, 21 günün sizin için zor geçeceğini söylemek zorundayız. 3 öğün asker mutfağından ne çıkarsa onu yemeniz gerekiyor. Aksi takdirde kantinde bulabileceğiniz şeylerle idare etmek zorunda kalırsınız. Asker mutfağından en çok çıkan yemeklerin mercimek çorbası, bulgur pilavı ve kuru fasulye olduğunu bilmenizde yarar var. Tabii ki bolca sebze ve etli yemek de olacaktır. Ama eğer bu yemeklere burun kıvıran biriyseniz, bir an evvel alışmak için kendinizi zorlamaya başlasanız iyi edersiniz.

8. Jargon
Askeri jargonda geçen bazı terimleri önceden bilmeniz, etraftakilerin tam olarak ne hakkında konuştuğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Kullanılan başlıca terimleri şöyle sıralayabiliriz:

Tertip: Aynı anda askerliğe başladığınız arkadaşlarınız. Birbirine “Devrem” ya da ‘Tertip’ diyenleri görürseniz bilin ki aynı dönem silah altına alınmışlardır.

Dede: Sizden daha önce askerliğe başlayanlar.

Torun: Sizden daha sonra askerliğe başlayanlar.

Çarşı: Hafta sonu izinlerine genellikle çarşı denir. Eğer birisi “çarşımı kapatmışlar” diyorsa bilin ki hafta sonu izni iptal olmuştur.

Çapraza gitmek: Nöbete gitmektir. Nöbet sırasında genelde tüfekler çapraz tutuşta olduğu için jargondaki adı bu nedenle çapraza gitmek olmuştur.

Şafak Sıkıştırıyor: Teskeresine az kalan askerlerin kullandığı bir tabirdir.

Disko: Aslında “disiplin kovuşu” tabirinin kısaltmasıdır ama “disko” dendiğinde sanki daha sempatik bir yermiş gibi durur. Cezaların çekildiği yerdir. Disko’yu görmüş olanlar “nasıl” sorusuna genellikle “anlatılmaz yaşanır” cevabını verir.

Karavana: Yemekhanede çıkan yemeklere verilen genel addır. “Sen karavanadan mı yiyeceksin kantinden mi” diye soran bir arkadaşınızın artık ne kastettiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Tadat: Tadat sayım demektir. Genelde tadat alanında toplanıp soldan sağa sağdan sola tadat askerliğin gerekliliklerindendir.

Yatış: İşten, denetlemeden ya da bir görevden sıyrılarak gazinoda çay içenlerin yaptığı kaytarmaya denir.

Çarpma ya da çarpılma: Bir üst tarafından azarlanmaya ya da ceza almaya çarpılma, aynı şekilde asta bu durumu yapmaya da çarpma denir. “Nöbetçi subay 3-5 nöbetindekileri çarpmış” denilirse, nöbettekilerin uyurken nöbetçi subayına yakalandığını anlayabilirsiniz.

9. Kendinizi Dinleyin
Askerliğin en güzel ve insana en çok şey katan yanı, kendinizi dinlemek ve düşünmek için başka yerde bulamayacağınız kadar çok zamanınızın olmasıdır. Daha önce hiç gitmediğiniz yerlerden insanlarla tanışıp, onların hikayelerini ve hayatlarını dinleyip “vay be, ülkede böyle yerler böyle insanlar da varmış” diyeceğinizden emin olabilirsiniz. Günlük hayatımızın koşuşturmacasında kendimizi dinlemeye ve bir durup “ne yapıyorum” “nereye gidiyorum” demeye bile vaktimiz kalmıyor. Gecenin bir vakti gittiğiniz nöbetlerde kendiniz ve sevdikleriniz hakkında düşünebileceğiniz, hayatın akışını sorgulayabileceğiniz bolca zamanınız olacak. 21 gün de olsa, yapacağınız askerliği bir zaman kaybı olarak değil de kendi iç sesinize kulak verebileceğiniz bir zaman dilimi olarak görürseniz, işte o “zaman” size çok şey katacaktır.

Şimdiden hayırlı teskereler.

Zamanda Yolculuk Bu Yaz Kaç Para?

Fırsatlar

Ramazan’dı, seçimlerdi, dövizdi derken tatil planlarını iyice erteleyenler için güzel bir haberimiz var. Bu yaz zamanda unutulmaz bir yolculuk yapmak mümkün olacak. Fiyatı da gayet uygun.

Zamanda Yolculuk Makinasının Adı: Anadolu

Yazın ilk günleriyle birlikte gazeteler, dergiler, televizyon ve internet kanalları ile billboard reklamları, çeşit çeşit tatil fikrini cıvıl cıvıl görüntülerle birlikte bilinçaltımıza sokmaya çalışır. Ama bu yaz biraz değişik. Çünkü önden döviz patladı; ardından Ramazan ayı ve hemen bitişiğinde seçimler geldi ve tatilciler “ertelemek” kelimesini daha da fazla kullanır oldu. “Karıcığım sen doların kaç para olduğunu okumuyorsun galiba”, “Ama hayatım geçen sene de başka bahaneler çıkmıştı yine tatile gidememiştik” şeklindeki konuşmalar ev hayatının parçası olmaya başladı. Aile bütçesini hesaplayanların, geçen sene üzeri tozlanmış bu seneyse belki örümcek bağlayacak olan valizlere baktıkça gözleri doluyor.

Ama o kadar da kötümser olmaya hiç gerek yok. Bu yaz süper bir tatil için süper bir fikir kulaktan kulağa yayılmaya başladı bile. Tatilin adı: Zamanda Yolculuk. Bunu bir makine olarak düşünün. Makinenin adı: Anadolu.

Toplayın Valizleri Geçmişe Gidiyoruz

Türk insanının şansı bu yaz döviz gerekmeden tatil yapabilecek bir güzel ülkeye sahip olması. Üstelik de çok öncelerden rezervasyon yapmak gerekmiyor, çünkü karakter olarak her işi son dakikaya bırakmaya alışık bir halkız. Akdeniz insanının vurdumduymazlığıyla dinin getirdiği tevekkül bir yandan, güneşin ittiği halsizlik ve hayatın getirdiği atalet diğer yandan vurunca; turizm şirketleri tur programlarını yurtdışındaki gibi aylar öncesinden yapmak yerine, son dakika turlarıyla karşımıza çıkarlar. Bu yıl ise en önemli kozları hiç kuşkusuz tarihi ve kültürel turlar olacak. Menünün en başköşesinde ise Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemleri dikkati çekecek.

Ege’yi sevenler Efes’te buluşacak

Unesco Dünya Miras Listesi’ndeki “Efes Antik Kenti” sadece bir antik kent değil başlı başına zamanda seyahat hissi uyandıran bir rüya bölge. Tarih öncesi dönemlere kadar inen “Höyük”, ardından Helenistik Roma ve Bizans dokunuşlarıyla saatlerinizi geçirebileceğiniz “Efes Harabeleri”, hemen yanında Selçuk Kalesi, Aziz John Bazilikası, İsa Bey Cami ve dünyanın 7 harikasından biri olan Artemission; ve yanlarında Meryem Ana Evi her geleni büyüleyecek bir gezi vaat ediyor. 9000 yıllık bir tarihi bir tek güne sığdırmak istemeyenler Şirince köyünde veya Kuşadası’nda birkaç gece kalarak ciğerlerini benzersiz bir oksijenle doldurabiliyorlar.

Böyle bir turu kendiniz de yapabileceğiniz gibi Setur, Jollytur, Etstur, Anıtur, Touristica, Prontotur gibi her zaman duymaya alışık olduğunuz bir tur şirketiyle de yapmanız mümkün. Ayrıca internetten rezervasyon yapmak isteyenler için Tatil.com, Tatilbudur, Tatilsepeti, TatilGO, Yakala Co, Grupanya, Grupfoni gibi siteler de incelenebilir.

Fiyatlar kaç para diyenler için, mesela Setur’da “Efes, Şirince, Afrodisias, Pamukkale, Laodikeia Turu” uçaklı 2 Gece 3 Gün ve kişi başı 1.000 liraya 9 taksitte ödenebiliyor. Turda Şirince, Efes Antik Kenti, Aydın, Karacasu, Afrodisias Antik Kenti, Laodikeia Antik Kenti, Hierapolis Antik Kenti, Travertenler ve Kaklık Mağarası görülebiliyor.

Osmanlı Dönemi İçin Bursa veya Edirne

Zaman yolcularının Osmanlı tatili İstanbul’u mutlaka kapsar, ama diğer iki başkent olan Bursa ve Edirne de bu yolculuğun olmazsa olmazıdır.

Sultanların şehri ve şehirlerin sultanı “Edirne Turları” genelde 1 Gece 2 Gün ve otobüsle planlandığı için fiyatlar genellikle 300-400 liralardan başlıyor. Böyle bir turda Selimiye Cami, Arasta Çarşısı, Sultan II. Bayezid Külliyesi, Sağlık Müzesi, Saray İçi, Lozan Barış Anıtı, Adalet Kasrı, Kırkpınar Yağlı Güreş Alanı, Büyük Sinagog, Tarihi Meriç Köprüsü gibi anıt bölgelerinin yanı sıra bir fırsat bulup mutlaka Edirne Tava Ciğeri yemek de gerekiyor.

Bursa’ya gidecekler içinse otobüsle günübirlik turların yanı sıra 5-6 günlük çok gecelemeli turlar da mevcut. Sadece Yeşil Cami, Yeşil Türbe, Ulucami, Kozahan ve Kapalıçarşı ile yetinmem diyenler, Yalova’dan Uludağ’a, İznik’ten Trilye’ye ve Cumalıkızık’tan Gölyazı’ya uzanan daha geniş bir coğrafyada Bursa’nın tadını çıkarıyor. İskender Kebap ve Kestane Şekeriyle tatlandırılan bu seyahatlerde Pideli Köfte ve Tahinli Pide’nin tadına bakmakta da yarar var.

İstanbul aşıkları için hazırlanan turlardaysa büyük bir çeşitlilik var. Sadece yarım günü olanlar için Topkapı Sarayı, Ayasofya, Hipodrom Meydanı ve Sultan Ahmet Camisini içeren klasik Osmanlı turu önerilmekteyken; biraz daha fazla vakit ayıracaklar için Kapalıçarşı, Yerebatan Sarnıcı, Çemberlitaş, Kariye Mozaikleri, Arkeoloji Müzesi, Pierre Loti ve Mısır Çarşısı da olmazsa olmazların içinde yer alıyor. Boğazdaki yalıları püfür püfür bir tekne turuyla gezmek isteyenler ise Rumeli Hisarı, Anadolu Hisarı, Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi ve Kız Kulesi gibi bu büyük başkentin diğer sembollerinin fotoğrafını çekebiliyorlar. Günübirlik bir İstanbul turunun fiyatı 200-300 liralardan başlayıp, tam olarak ne görmek istediğinize de bağlı olarak değişebiliyor.

Uzay Filmi Çekilen Topraklar ve Kapadokya

Bir ayağı Nevşehir, diğer ayağı Kayseri olan ve “Güzel Atlar Ülkesi” olarak da anılan Kapadokya’yı asıl tanıtan atları değil, insanda bir başka gezegene inmiş uzaylı hissi uyandıran yer şekilleridir. Volkanik vadiler, peri bacaları ve yeraltı şehirleri arasında gezinirken sanki yüzyıllar arasında değil gezegenler arasında gidip gelirsiniz.

Ihlara’sız 2 Gece 3 Gün veya Ihlaralı 1 gün daha uzun turlardan birini seçerek veya kendi turunuzu kendiniz organize ederek varacağınız 1200 metre rakımlı bu bölgede; Uçhisar Kalesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve, Avanos, Güvercinlik Vadisi, Üç Güzeller, Derbent Vadisi, Paşabağ Vadisi, Sinasos, Ürgüp, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Soğanlı Yeraltı Şehri, Ihlara Vadisi görülebileceği gibi, yolda Kervansaraylar, Tuz Gölü ve Mevlana Müzesi de ziyaret edilebilir.

Kapadokya’da doğal güzelliklerden biraz olsun kafasını kaldırabilenler kendilerini Bizans’ın eşsiz eserleri arasında bulurlar. Kayalara oyulmuş binlerce küçük kilise; yeraltına kat kat işlenmiş ve görenleri şaşkına çeviren yeraltı şehirleri ve mübadeleden sonra pek üstüne taş konmamış hissi veren köyler bu zaman yolculuğu boyunca size eşlik ederler.

Zamanda Yolculuğa Tekneyle Çıkacaklar İçin

Otobüs veya uçak değil bana denizde yolculuk lazım diyenler Bodrum bölgesini tercih ediyor. Çünkü “Mavi Yolculuk demek, kültürün içinde ama kültürle boğmadan” bir tatil demek. Mesela bir Bodrum-Gökova turu 7 Gece 8 Gün sürebilir ve maliyeti de yaklaşık olarak 1200-1500 liraları bulabilir. Bodrum’dan çıkışla Orak Adası, Çökertme, Yedi Adalar, (Küfre / Uzun Liman) İngiliz Limanı, Kleopatra Adası, Karacasöğüt, Löngöz, Tuzla, Kargılı, Kisebükü (Alakışla Bükü), Pabuç Burnu, Yalıçiftlik gezmesi planlayanlar böyle bir turda Halikarnas Balıkçısı’nın kitaplarını okuyabilirler. Turu 3 Gece 4 Gün olarak planlarsanız da fiyat 700 ila 1000 liralar seviyesine inecektir.
(Buna karşın Marmaris-Datça-Marmaris ve Marmaris -Fethiye Mavi Yolculuk Turları ise 1 hafta sürüyor ve 1.600 ila 2.500 liralar telaffuz ediliyor.)

Başka Ne Gibi Alternatiflerimiz Var?

Bu klasik turları daha önceden yapmış bitirmiş ve yalamış yutmuş olanlarımız içinse ilk alternatif, valizleri arabaya attıktan sonra hiç plan yapmadan burnunun dikine doğru gitmek. Çünkü güzel yurdumuzun hangi bölgesine gitsek karşımıza tarih ve doğayla zenginleşmiş bir tatil fırsatı çıkar.

Ama tur şirketlerine bakma taraftarıysanız mesela Isparta ve Göller Yöresi Turu (2 Gece 3 Gün ve 700 liralara) Sagalassos Antik Kenti’ni; Doğubeyazıt Turu (2 Gece 3 Gün ve 1200 liralara) Doğubeyazıt, İshak Paşa Sarayı, Ağrı Dağı, Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Tatvan, Akdamar Adası ve Muradiye Şelalesi’ni; Mardin Turu (2 Gece 3 Gün ve 1000 liralara) Hasankeyf, Kasımiye Medresesi, Deyrulzafaran Manastırı, Dara Antik Kenti ve Midyat’ı; Sivas Turu (2 Gece 3 Gün ve 1200 liralara) Çifte Minareli Medrese, Gök Medrese, Kangal, Divriği, Karanlık Kanyon, Yeşilyurt, Keban Barajı, Mansur Baba Türbesi, Arap Baba Mescidi ve Harput Kalesi’ni gezdirebilir. Antalya Turu’yla Side ve Perge antik kentlerini; Karadeniz Turu’yla kuzey doğuda Sümela’yı, güney batıda Hattuşaş’ı; Kars Turu’yla Ani harabelerini ve Gaziantep Turu’yla Zeugma Mozaik Müzesi’ni görmek mümkün olabilir.

Kısacası bu yaz pusulanız ne yönü gösterirse göstersin, zamanda birkaç asır geri giderek süper bir tatil yapmak mümkün olacak.

1 2 7 8