Cadılar Bayramı Nedir? Cadılar Bayramı 2019 Ne Zaman?

Haberler

Her sene 31 Ekim’de kutlanan Cadılar Bayramı bir başka deyişle “Halloween” Hristiyanlar tarafından kutlanan Pagan kökenli bir ritüeldir. Ancak günümüzde dinden ayrı şekilde popüler bir kültür öğesine dönüşen bayramdır. Cadılar Bayramı bir diğer deyişle, kutlandığı ülkelerde yazın bitişi ve kışın başlangıcı olarak simgelenir. Cadılar Bayramı’nın en önemli simgesi balkabağıdır ve hemen her evde balkabağı süs olarak kullanılır. Cadılar Bayramı gününde çocuklar kapı kapı gezip ev sahiplerine “şaka mı şeker mi” diye sorar. Eğer şeker seçilirse çocukların yanında taşıdığı torba ya da kaplar şeker ile doldurulurken, şakanın seçilmesi durumunda çocuklar ev sahibine korkunç kıyafetlerine uygun şekilde komiklik yapar.

Cadılar Bayramı elbette sadece çocuklar için değildir. Yetişkinler de kendi tercih ettikleri konseptlerde partiler düzenleyerek, maskeli balolara katılır ve çocuklar kadar eğlenirler. Genellikle korku konseptli partiler tercih edilse de çoğu yetişkin komik ya da fantastik kostümlerle partilere katılmaktadır.

Cadılar Bayramı birçok filme de konu olmuştur ve çoğu zaman korku öğesi barındıran bu filmler herkes tarafından ilgiyle izlenmektedir. Ancak korkunun yanı sıra komedi filmlerinde de Cadılar Bayramı teması sıklıkla işlenir. İşte Cadılar Bayramı ruhunu yansıtan bazı filmler:

  • Cadılar Bayramı (Halloween)       
  • Elm Sokağı Kabusu (A Nightmare On Elm Street)
  • Noel Gecesi Kabusu (The Nightmare Before Christmas)
  • Çığlık (Scream)
  • Casper
  • Hocus Pocus

Cadılar Bayramı İndirimleri Ne Zaman Başlıyor?

Ülkemizde Cadılar Bayramının kutlanması yaygın olmasa da, bu güne özel indirimler sayesinde alışverişiniz de ucuza gelir. Genellikle Cadılar Bayramından 1 hafta öncesinde yayınlanmaya başlanan indirim kampanyaları öncesinde alışveriş listenizi hazırlasanız iyi edersiniz!

N11, Hepsiburada, GittiGidiyor, Trendyol, Morhipo ve daha bir çok popüler alışveriş sitesinde gerçekleşecek olan Cadılar Bayramı indirimlerini kaçırmamak için indirimkodu.com sitesini takip edebilirsiniz.