Cyberpunk 2077: Başyapıt mı, hayal kırıklığı mı?

Kampanyalar

2012 yılında ortamlara düşen bir oyun trailer’ı bir anda ortalığı karıştırmıştı. Polonya edebiyatının o döneme kadar çok da kimsenin bilmediği The Witcher serisini oyuna dönüştüren ve milyonlarca rol yapma oyunu ile hayranlıkları kazanan oyun şirketi CD Project Red, Cyberpunk 2077’nin tanıtım videosunu oyun tutkunlarıyla paylaştığında herkesin gözleri kamaştı. Neon ışıklarla süslü Night City isimli fütüristik şehirde kendi karakterimizi yaratarak türlü maceralara atılacağımız, gizem perdelerini aralayacağımız, çetelerin elinden zor kurtulacağımız, bilgisayarları köleleştirebileceğimiz, araçlarla dolaşacağımız, vücuduna sibernetik eklemeler yapan korkunç düşmanlarla savaşacağımız müthiş bir hikaye, harika grafiklerle bizi karşılayacaktı.

8 yıllık bekleyiş kolay olmadı. Oyun o kadar büyüktü ki birçok defa ertelenmek zorunda kaldı. Üstüne The Matrix’in süper starı Keanu Reeves’in de oyunda olacağı açıklandığında sabırlar tükenmeye başlamıştı. Çıkış tarihi yakınlaştıkça alakalı alakasız her yerde Cyberpunk 2077 reklamlarını görmeye başladık. Oyunun rol yapma değil de aksiyon macera olacağı duyurulduğunda GTA, Red Dead Redemption gibi açık dünyada aksiyon peşine koşmayı seven kitle de oyunu merakla beklemeye koyuldu. Beklentiler dev gibi olmuş, gözler takvimdeydi. 10 Aralık 2020 tarihinde oyun nihayet çıktı…

2 hafta içinde tam 13 milyon kopya satan Cyberpunk 2077 için gelen incelemeler epey karışıktı. Oyuncular oyunu çok beğenmelerine rağmen teknik hatalar yüzünden doğru düzgün oynayamadılar. 8 yıldır yapılmakta olan bir oyunun bu kadar hata barındırıyor olmasına isyan eden incelemeciler oyunu yerden yere vurmaya başladı. Oyun konsollarında durum daha da vahimdi. Yeni nesil konsollarda oyun optimizasyon sorunları yaşıyor, düşük FPS değerleriyle oyuncuları çıldırtıyordu. Üstüne hatalar da oyun zevkini yerle bir edince, oyun dünyasında isyan bayrakları dalgalanmaya başladı.

Birçok platform oyunu iade almayı kabul etti. CD Project Red, kendi cebimizden karşılamak zorunda olsak da bunu yapacağız taahhüdünde bulundu. Youtube oyundaki hatalardan oluşan kolajlarla doldu ve resmen dalga geçilmeye başladı. Aslında azılı oyun severler oyunun dünyasını, grafiklerini, oynanışını ve hikayesini çok beğenmişti ama oyunu hatalar yüzünden oynayabilmekte çok zorlandılar. CD Project Red’in itibarı tüm bu süreçte çok yara aldı. Dünyaca ünlü bazı oyun dergileri ve online platformları Cyberpunk 2077’yi “yılın oyunu” olarak seçmiş olsa da ağızlarda kalan buruk tat bu potansiyel başyapıta gölge düşürdü. Elbet Cyberpunk 2077’nin hataları zamanla yamalarla giderilecek ve oyunun keyfi asıl o zaman çıkacak, fakat bu sürecin ne kadar olacağı ve küsen oyuncuların geri dönüp dönmeyeceği meçhul.

Konuyu takipteyiz ve biz de oyunun son yamaları için akrep ve yelkovanı nasıl ittireceğimizi bilemiyoruz, rüyalarımızda bir bunu görüyoruz. Siz de incelemelerden öğrenmek yerine oyunu kendiniz tecrübe etmek istiyorsanız kendinize epey kaliteli bir PC toplamanız gerek, zira oyun oldukça iddialı bir sisteme ihtiyaç duyuyor. Tabii ki eğer bilgisayar toplarken indirim kodu gerekirse indirimkodu.com emrinize amade, 7/24 hizmetinizde.