Kategori: “Fırsatlar”

Zamanda Yolculuk Bu Yaz Kaç Para?

Fırsatlar

Ramazan’dı, seçimlerdi, dövizdi derken tatil planlarını iyice erteleyenler için güzel bir haberimiz var. Bu yaz zamanda unutulmaz bir yolculuk yapmak mümkün olacak. Fiyatı da gayet uygun.

Zamanda Yolculuk Makinasının Adı: Anadolu

Yazın ilk günleriyle birlikte gazeteler, dergiler, televizyon ve internet kanalları ile billboard reklamları, çeşit çeşit tatil fikrini cıvıl cıvıl görüntülerle birlikte bilinçaltımıza sokmaya çalışır. Ama bu yaz biraz değişik. Çünkü önden döviz patladı; ardından Ramazan ayı ve hemen bitişiğinde seçimler geldi ve tatilciler “ertelemek” kelimesini daha da fazla kullanır oldu. “Karıcığım sen doların kaç para olduğunu okumuyorsun galiba”, “Ama hayatım geçen sene de başka bahaneler çıkmıştı yine tatile gidememiştik” şeklindeki konuşmalar ev hayatının parçası olmaya başladı. Aile bütçesini hesaplayanların, geçen sene üzeri tozlanmış bu seneyse belki örümcek bağlayacak olan valizlere baktıkça gözleri doluyor.

Ama o kadar da kötümser olmaya hiç gerek yok. Bu yaz süper bir tatil için süper bir fikir kulaktan kulağa yayılmaya başladı bile. Tatilin adı: Zamanda Yolculuk. Bunu bir makine olarak düşünün. Makinenin adı: Anadolu.

Toplayın Valizleri Geçmişe Gidiyoruz

Türk insanının şansı bu yaz döviz gerekmeden tatil yapabilecek bir güzel ülkeye sahip olması. Üstelik de çok öncelerden rezervasyon yapmak gerekmiyor, çünkü karakter olarak her işi son dakikaya bırakmaya alışık bir halkız. Akdeniz insanının vurdumduymazlığıyla dinin getirdiği tevekkül bir yandan, güneşin ittiği halsizlik ve hayatın getirdiği atalet diğer yandan vurunca; turizm şirketleri tur programlarını yurtdışındaki gibi aylar öncesinden yapmak yerine, son dakika turlarıyla karşımıza çıkarlar. Bu yıl ise en önemli kozları hiç kuşkusuz tarihi ve kültürel turlar olacak. Menünün en başköşesinde ise Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemleri dikkati çekecek.

Ege’yi sevenler Efes’te buluşacak

Unesco Dünya Miras Listesi’ndeki “Efes Antik Kenti” sadece bir antik kent değil başlı başına zamanda seyahat hissi uyandıran bir rüya bölge. Tarih öncesi dönemlere kadar inen “Höyük”, ardından Helenistik Roma ve Bizans dokunuşlarıyla saatlerinizi geçirebileceğiniz “Efes Harabeleri”, hemen yanında Selçuk Kalesi, Aziz John Bazilikası, İsa Bey Cami ve dünyanın 7 harikasından biri olan Artemission; ve yanlarında Meryem Ana Evi her geleni büyüleyecek bir gezi vaat ediyor. 9000 yıllık bir tarihi bir tek güne sığdırmak istemeyenler Şirince köyünde veya Kuşadası’nda birkaç gece kalarak ciğerlerini benzersiz bir oksijenle doldurabiliyorlar.

Böyle bir turu kendiniz de yapabileceğiniz gibi Setur, Jollytur, Etstur, Anıtur, Touristica, Prontotur gibi her zaman duymaya alışık olduğunuz bir tur şirketiyle de yapmanız mümkün. Ayrıca internetten rezervasyon yapmak isteyenler için Tatil.com, Tatilbudur, Tatilsepeti, TatilGO, Yakala Co, Grupanya, Grupfoni gibi siteler de incelenebilir.

Fiyatlar kaç para diyenler için, mesela Setur’da “Efes, Şirince, Afrodisias, Pamukkale, Laodikeia Turu” uçaklı 2 Gece 3 Gün ve kişi başı 1.000 liraya 9 taksitte ödenebiliyor. Turda Şirince, Efes Antik Kenti, Aydın, Karacasu, Afrodisias Antik Kenti, Laodikeia Antik Kenti, Hierapolis Antik Kenti, Travertenler ve Kaklık Mağarası görülebiliyor.

Osmanlı Dönemi İçin Bursa veya Edirne

Zaman yolcularının Osmanlı tatili İstanbul’u mutlaka kapsar, ama diğer iki başkent olan Bursa ve Edirne de bu yolculuğun olmazsa olmazıdır.

Sultanların şehri ve şehirlerin sultanı “Edirne Turları” genelde 1 Gece 2 Gün ve otobüsle planlandığı için fiyatlar genellikle 300-400 liralardan başlıyor. Böyle bir turda Selimiye Cami, Arasta Çarşısı, Sultan II. Bayezid Külliyesi, Sağlık Müzesi, Saray İçi, Lozan Barış Anıtı, Adalet Kasrı, Kırkpınar Yağlı Güreş Alanı, Büyük Sinagog, Tarihi Meriç Köprüsü gibi anıt bölgelerinin yanı sıra bir fırsat bulup mutlaka Edirne Tava Ciğeri yemek de gerekiyor.

Bursa’ya gidecekler içinse otobüsle günübirlik turların yanı sıra 5-6 günlük çok gecelemeli turlar da mevcut. Sadece Yeşil Cami, Yeşil Türbe, Ulucami, Kozahan ve Kapalıçarşı ile yetinmem diyenler, Yalova’dan Uludağ’a, İznik’ten Trilye’ye ve Cumalıkızık’tan Gölyazı’ya uzanan daha geniş bir coğrafyada Bursa’nın tadını çıkarıyor. İskender Kebap ve Kestane Şekeriyle tatlandırılan bu seyahatlerde Pideli Köfte ve Tahinli Pide’nin tadına bakmakta da yarar var.

İstanbul aşıkları için hazırlanan turlardaysa büyük bir çeşitlilik var. Sadece yarım günü olanlar için Topkapı Sarayı, Ayasofya, Hipodrom Meydanı ve Sultan Ahmet Camisini içeren klasik Osmanlı turu önerilmekteyken; biraz daha fazla vakit ayıracaklar için Kapalıçarşı, Yerebatan Sarnıcı, Çemberlitaş, Kariye Mozaikleri, Arkeoloji Müzesi, Pierre Loti ve Mısır Çarşısı da olmazsa olmazların içinde yer alıyor. Boğazdaki yalıları püfür püfür bir tekne turuyla gezmek isteyenler ise Rumeli Hisarı, Anadolu Hisarı, Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi ve Kız Kulesi gibi bu büyük başkentin diğer sembollerinin fotoğrafını çekebiliyorlar. Günübirlik bir İstanbul turunun fiyatı 200-300 liralardan başlayıp, tam olarak ne görmek istediğinize de bağlı olarak değişebiliyor.

Uzay Filmi Çekilen Topraklar ve Kapadokya

Bir ayağı Nevşehir, diğer ayağı Kayseri olan ve “Güzel Atlar Ülkesi” olarak da anılan Kapadokya’yı asıl tanıtan atları değil, insanda bir başka gezegene inmiş uzaylı hissi uyandıran yer şekilleridir. Volkanik vadiler, peri bacaları ve yeraltı şehirleri arasında gezinirken sanki yüzyıllar arasında değil gezegenler arasında gidip gelirsiniz.

Ihlara’sız 2 Gece 3 Gün veya Ihlaralı 1 gün daha uzun turlardan birini seçerek veya kendi turunuzu kendiniz organize ederek varacağınız 1200 metre rakımlı bu bölgede; Uçhisar Kalesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve, Avanos, Güvercinlik Vadisi, Üç Güzeller, Derbent Vadisi, Paşabağ Vadisi, Sinasos, Ürgüp, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Soğanlı Yeraltı Şehri, Ihlara Vadisi görülebileceği gibi, yolda Kervansaraylar, Tuz Gölü ve Mevlana Müzesi de ziyaret edilebilir.

Kapadokya’da doğal güzelliklerden biraz olsun kafasını kaldırabilenler kendilerini Bizans’ın eşsiz eserleri arasında bulurlar. Kayalara oyulmuş binlerce küçük kilise; yeraltına kat kat işlenmiş ve görenleri şaşkına çeviren yeraltı şehirleri ve mübadeleden sonra pek üstüne taş konmamış hissi veren köyler bu zaman yolculuğu boyunca size eşlik ederler.

Zamanda Yolculuğa Tekneyle Çıkacaklar İçin

Otobüs veya uçak değil bana denizde yolculuk lazım diyenler Bodrum bölgesini tercih ediyor. Çünkü “Mavi Yolculuk demek, kültürün içinde ama kültürle boğmadan” bir tatil demek. Mesela bir Bodrum-Gökova turu 7 Gece 8 Gün sürebilir ve maliyeti de yaklaşık olarak 1200-1500 liraları bulabilir. Bodrum’dan çıkışla Orak Adası, Çökertme, Yedi Adalar, (Küfre / Uzun Liman) İngiliz Limanı, Kleopatra Adası, Karacasöğüt, Löngöz, Tuzla, Kargılı, Kisebükü (Alakışla Bükü), Pabuç Burnu, Yalıçiftlik gezmesi planlayanlar böyle bir turda Halikarnas Balıkçısı’nın kitaplarını okuyabilirler. Turu 3 Gece 4 Gün olarak planlarsanız da fiyat 700 ila 1000 liralar seviyesine inecektir.
(Buna karşın Marmaris-Datça-Marmaris ve Marmaris -Fethiye Mavi Yolculuk Turları ise 1 hafta sürüyor ve 1.600 ila 2.500 liralar telaffuz ediliyor.)

Başka Ne Gibi Alternatiflerimiz Var?

Bu klasik turları daha önceden yapmış bitirmiş ve yalamış yutmuş olanlarımız içinse ilk alternatif, valizleri arabaya attıktan sonra hiç plan yapmadan burnunun dikine doğru gitmek. Çünkü güzel yurdumuzun hangi bölgesine gitsek karşımıza tarih ve doğayla zenginleşmiş bir tatil fırsatı çıkar.

Ama tur şirketlerine bakma taraftarıysanız mesela Isparta ve Göller Yöresi Turu (2 Gece 3 Gün ve 700 liralara) Sagalassos Antik Kenti’ni; Doğubeyazıt Turu (2 Gece 3 Gün ve 1200 liralara) Doğubeyazıt, İshak Paşa Sarayı, Ağrı Dağı, Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Tatvan, Akdamar Adası ve Muradiye Şelalesi’ni; Mardin Turu (2 Gece 3 Gün ve 1000 liralara) Hasankeyf, Kasımiye Medresesi, Deyrulzafaran Manastırı, Dara Antik Kenti ve Midyat’ı; Sivas Turu (2 Gece 3 Gün ve 1200 liralara) Çifte Minareli Medrese, Gök Medrese, Kangal, Divriği, Karanlık Kanyon, Yeşilyurt, Keban Barajı, Mansur Baba Türbesi, Arap Baba Mescidi ve Harput Kalesi’ni gezdirebilir. Antalya Turu’yla Side ve Perge antik kentlerini; Karadeniz Turu’yla kuzey doğuda Sümela’yı, güney batıda Hattuşaş’ı; Kars Turu’yla Ani harabelerini ve Gaziantep Turu’yla Zeugma Mozaik Müzesi’ni görmek mümkün olabilir.

Kısacası bu yaz pusulanız ne yönü gösterirse göstersin, zamanda birkaç asır geri giderek süper bir tatil yapmak mümkün olacak.

Kara Kıta Afrika’nın Renkli Destinasyonları

Fırsatlar

Afrika dendiğinde gözümüzün önüne ilk gelen resim, açlıktan bir deri bir kemik kalmış ve üzerinde sinekler uçuşan bitkin bir çocuk. Tüm dünyada böyle bir algı oluşmuşken, insanlar Afrika kıtasındaki benzersiz güzellikleri es geçebiliyorlar. Bu yazı kara kıtanın o kadar da “kara” olmadığını bir nebze olsun açıklamak ve rengarenk birkaç köşesinden bahsetmek üzere yazıldı.

Tatile Çıkmak İçin İdeal Bir Hedef

İnsanlığın en eski medeniyetlerinin bulunduğu; hem dünyanın en büyük çölünün, hem de dünyanın en büyük bitkisinin birlikte yaşadığı kıta olan Afrika, görmek isteyeceğiniz sayısız değeri üç otuz kuruşa sunuyor. Seyahat planınızı yapmadan önce internette kısa bir inceleme yaparak kıtanın en enteresan ilk 4 destinasyonunu bulabilir; ve bu yerlerin aslında hiç de o kadar kara olmadığını kendi gözlerinizle görebilirsiniz. İşte sırayla Afrika’nın gezip görmeye değer yerleri…

1) Mısır’da Kahire ve El-Uksur

Mısır, medeniyetin beşiği bir coğrafya olma özelliği taşır. Coğrafi konum olarak Anadolu ile benzer bir kader paylaşır. Ne tam bir Afrika, ne de bir Asya ülkesidir Mısır. Antik dönem “Akdeniz Uygarlığı” içerisinde Yunan, Roma ve Kartaca medeniyetleri ile birlikte yer almasından yola çıkarak Mısır için en doğru tanım Akdeniz ülkesi olmasıdır. Ülkemize de en yakın Afrika ülkesidir.

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Mısır’da fazla yabancılık çekmezsiniz. Yüzyıllarca süren bir Osmanlı devleti hakimiyeti, ortak bir din paylaşımı gibi etkenler Mısır’ı Türkiye’ye çok benzer kılmış. Sokak hayatı ve demografik yapısı Türkiye’yi andıran Mısır, ekonomik olarak biraz daha geride ve daha düzensiz şehir planlamalarına sahip. Yaşam kalitesi Türkiye’nin biraz daha gerisinde ancak turistik değeri paha biçilemez.

Kahire

Kahire, ülkenin başkenti olma ünvanını taşıyor. Nil Nehri’nin içinden geçtiği Kahire on milyona yakın nüfusuyla kalabalık bir şehir. Kahire’ye özel bir yolculuk yapacaksanız gezilecek yerleri anlatmakla bitmez ancak bu yazıda sadece uluslararası turistik değeri yüksek olan, ölmeden önce görülmesi gereken yerlerine değineceğiz.

Kahire’ye gider gitmez ilk görülmesi gereken, turist olduğunuz anlaşıldığında zaten herkesin sizi kolunuzdan tutup götüreceği ilk yer tabii ki de ünlü Piramitler’dir. Dışarıdan bakıldığında düz ve sade bir piramit olan Giza Piramidi, içerisinde barındırdığı sayısız gizemle tarih boyunca inşa edilmiş bütün piramit yapılar arasında en meşhuru olmuştur. Birçok mucizesinin bilindiği yapı aslen bir anıt mezar iken, inşaat için kullanılan malzemeler, teknikler ve bir mezar için dönem inanışı için dahi fazla olan yapı özellikleri (yapının içerisindeki ışık yansıtma düzeneği, yaraların hızlı iyileşmesi, mayalanmaların daha hızlı gerçekleşmesi vs.) bu piramitin o dönem teknolojisi ile inşa edilmesinin imkansız olduğunu gösteriyor. Bu veriler ışığında Piramitler’in gerçekten kim tarafından yapıldığı, asıl amacının ne olduğu konusunda tarih boyunca sayısız teoriler üretilmiştir. Bilinen bir diğer gerçek de şudur ki, Piramitler’in mimarı Imhotep ve inşaatında çalışan bütün işçiler, Piramit’in yapım sırlarının açığa çıkmaması için birkaç kilometre uzaktaki toplu mezarlara gömülmüşlerdir.

Kahire’nin bir diğer gözbebeği de Mısır Müzesi’dir. Antik Mısır dönemine ait her şeyi yerinde görebileceğiniz, dünyanın en önemli ve büyük müzelerinden birisidir. Meşhur genç Firavun Tutankhamun’un hazinesinin parçaları, Antik döneme ait elmaslar, işlenmiş değerli taşlar, mumyalar, kısacası bugüne kadar televizyonda ve internette Mısır ile özdeşleşmiş her küçük ayrıntıyı bu müzede bulabilirsiniz.

El-Uksur ya da Luxor

Arapça adı El-Uksur, İngilizce’ye Luxor olarak geçmiş bu Mısır şehri de, tarih turizminde Kahire’yle kıyaslanabilecek bir öneme sahip. Antik döneme ait sayısız eserler, yapılar bu şehirde bulunuyor. Karnak, Krallar Vadisi, El-Uksur Tapınağı, Medinat Habu, El-Uksur Müzesi ziyaret edilmesi gereken önemli noktalar.

– Karnak

Karnak, antik Mısır’ın başkentlerinden olan kutsal Thebes (Teb) şehrinin üç büyük tanrısına ve firavunların şerefine inşa edilmiş bir kompleks tapınaktır. Bu yapının Türk İslam mimarisindeki karşılığını Külliye olarak görebiliriz. Tapınakın etrafında bulunan birçok yapı ve hizmet binasının oluşturduğu yapılar bütünü olduğu söylenebilir. Karnak, kutsal ibadet alanları, dikilitaşlar, büfe alanları gibi birçok yapıyı bir arada bulunduruyor. 2 Kilometrekarelik bir alanda kurulu olan bu kompleksin merkezinde Mısır tanrılarının en kudretlisi olan Amun’un tapınağı yer alıyor. Bu tapınağa “Amun’un dünyevi evi” de deniyor. Hiyerogliflerin, resimlerin, çömlek işlerinin, mumya ve heykellerin sayısız örneğinin bulunduğu bu tapınak, tamiratlar, restoreler dahil 1500 yıl boyunca sürekli olarak inşa edilmeye devam edilmiştir.
-Krallar Vadisi
Krallar vadisi, Antik Mısır’ın Yeni İmparatorluk döneminin bir almanağı gibidir. 64 Mısır firavununun ve diğer hanedan üyelerinin mezarları bu bölgede bulunurlar.

– El-Uksur Tapınağı

Yeni İmparatorluk döneminde inşa edilen, tıpkı Karnak gibi ihtişamlı bir tapınak merkezli kompleks yapıdır. Üçüncü Amenhotep döneminde başlayan inşası, 177 yıl sürerek ancak İkinci Ramses döneminde tamamlanmıştır. Dikilitaşlar, üç büyük Teb tanrısının heykelleri ve Mısır Sfenksleri ile dolu ihtişamlı bir yapı. Karnak’tan sonra Antik Mısır Medeniyeti’nde inşa edilmiş en büyük tapınak kompleksidir.

– Medinat Habu

Üçüncü Ramses’in anıt mezarıdır. Aynı zamanda tapınak olma özelliği de taşır. Karnak ve El-Uksur tapınak komplekslerinin aksine yekpare, sarayvari bir yapıdır. Mısır Medeniyeti’nin tanrı Amun ile ilişkin ilk tapınağı olma özelliğini de taşır. Bu büyük yapının içerisinde tapınaklar, kraliyet sarayı, atölyeler, idari yapılar, memur ve din adamları için daireler bulunmakta. Yüzyıllar boyu Yeni Krallık’a ekonomik ve idari merkez olmuştur.

– El-Uksur Müzesi

El-Uksur Müzesi, Eski Krallık yıllarından Memlükler’e kadar olan bin yıllarca süren uzunca bir dönemi kapsayan eserler barındırmakta. Günlük eşyalar, tarihi sanat eserleri, takılar, savaş aletleri gibi sayısız tarihi eser bu müzede sergilenmekte.

2) Victoria Şelalesi / Zimbabwe-Zambiya

Uluslararası kamuoyunda Victoria Şelalesi olarak bilinen bu doğa harikasının yerel halk arasındaki adı Mosi-oa Tunya’dır. Zimbabwe ve Zambiya arasındaki doğal sınır olarak kabul edilen Zambezi nehrinin üzerindedir. Yaklaşık 1700 metre genişliğe sahip şelale, 128 metrelik yükseklikten dökülür. Şelalenin bu dinlendirici ve büyüleyici görüntüsüne ek olarak, kendine ait hiç kaybolmayan bir gökkuşağı vardır.

Şelalenin iki isminin de anlamı vardır. Victoria Şelalesi, Kraliçe Victoria döneminin ihtişamlı Birleşik Krallığı’nın tüm dünyada kendini gösterdiği zamanlarda, Afrika’nın zenginliklerinin keşfi için görevlendirilmiş sayısız kaşiflerden David Livingstone’un verdiği bir isimdir. Bu doğa harikasına, ihtişamı ve güzelliği ile kraliçenin adını yaşatması için bu ismi vermiştir.

Mosi-oa Tunya adı ise, yerel halk tarafından verilmiş, şelalenin asıl adıdır. Anlamı: “Gürleyen Bulut”tur.

Mosi-oa Tunya ya da Victoria Şelalesi, Unesco Dünya Mirasları arasında yer almaktadır.

3) Etiyopya’da Lalibela

Lalibela, Etiyopya’nın tarihi ve mimari anlamında en zengin şehridir. Başkent her ne kadar Addis Ababa olsa da, turistik anlamda Lalibela Etiyopya’nın en çekici kentidir. Lalibela’nın bu şöhreti ise, şehirde bulunan kaya-oyma kiliselerdir. Petra’yı andıran bir fikir gibi görünse de, Aztek medeniyetinin inşa ettiği Chichen Itza, mimari disiplin olarak bu yapılara daha yakındır diyebiliriz. Lalibela’da birçok örneği bulunan bu mimari tarzın başyapıtı olarak St. George Kilisesi’ni göstermek mümkündür. Kayadan yapılma bu binada ince işçilik desenleri görmek, ziyaretçilerde hayranlık uyandıran en önemli unsurdur. Mimari ve mühendislik harikası yapısı, binanın iç kolonlara olan ihtiyacını ortadan kaldırmıştır. Yapay bir çatı yerine, yine kaya oyularak üzerinde resmedilmiş bir haç imgesi mevcuttur. Yekpare bir yapı olarak görünür. 15 metre kadar yüksekliğe sahip olan bu kilise, Lalibela kaya-oyma kiliseleri içerisinde en ünlü olanıdır. Bu yapıların tamamı da Unesco Dünya Kültür Mirasları arasında bulunmaktadır.

Meryem Ana Kilisesi, Aziz Emmanuel Kilisesi, Medhane Alem Kilisesi de Lalibela’da bulunan bu disiplinin örneği diğer kiliselerdir.

4) Fas’ta Marakeş ve Fez

Marakeş ve Fez, başkenti Rabat olan Fas’ın diğer büyük şehirleridir. Afrika’nın Avrupa’ya elini uzattığı, dokunmaya çalıştığı nokta olan Cebelitarık Boğazı’nın güneyinde, İspanya’nın altında kalan bu ülke, tarih boyunca İspanyollar ile kültürel etkileşimde bulunmuştur. Fas, içerisinde Osmanlı, Arap, İspanyol ve Fransız kültürlerinden unsurlar barındıran ve etnik kökeni Berberiler olan bir kültür mozaiğidir. Kuzey Afrika’da keşfedilmeyi bekleyen ülkeler arasında sırasını bekliyor.

Marakeş

Marakeş adı, Berberi dilinde “Tanrı’nın şehri” anlamına gelmektedir. Fas coğrafyası ve devleti bu şehirle öylesine özdeşleşmiştir ki, İngilizce adı olan Morocco da, bu şehirden esinlenerek verilmiştir bu coğrafyaya. Şehrin orijinal adı Murakush’tur ve görülmeye değer birçok yer barındırır.

Djeema El Fna, Marakeş’in kalbidir. Yüzyıllardan beridir bu kentin ticari ve sosyal merkezidir. Ülkemizdeki benzer örnek olarak Taksim Meydanı’nı verebiliriz. Folklorik gösteriler, kültürel yiyecekler, sanat faaliyetleri gibi birçok aktivite bu alanda gerçekleşmektedir.

Bahia Sarayı, kentin en ihtişamlı yapılarından birisi kuşkusuz. Yapının içyapısındaki süslemeler, tabandan tavana kadar ince işçilikle bezenmiş durumdalar. 8 hektarlık bir alana kurulu olan bu sarayda tam 150 oda bulunmakta. Mermer ve ahşap oymaların süslediği, büyüleyici bir atmosfere sahip saray, günümüzde Marakeş’in en önemli turistik merkezlerinden birisidir.

Kasbah Camii ise, özellikle bir Türkiye vatandaşı için oldukça ilginç bir ziyaret olacaktır. Alıştığımız yapıda kubbeler, sütunlar, işlemeler ve her biri ayrı anlamlar taşıyan minare ve şerefeler, Kasbah Camii için geçerli örnekler değiller. 1190 yılında inşa edilen cami, şehrin döneme ait renk yapısına uygun bir biçimde tasarlanmış. Çok açık bir kızıl renge sahip cami binasında kubbeler bulunmuyor. Kasbah Camii, Osmanlı dönemi kervansaray ve vali saraylarını andıran köşeli ve oyma işlemeli bir mimariye eklenen, yine dikdörtgen prizması şeklinde bir de minareye sahip. Bu minare, alışık olduğumuz şekilde, caminin tamamlayıcı bir süslemesi gibi görünmekten öte, sanki bütün yapı bu minareyi ön plana çıkarmak ve ayakta tutmak üzere yapılmış gibi, büyük ve süslü. Ayrıca caminin rengi açık kızıl iken, net bir şekilde pembe rengiyle minarenin dikkat çekiciliği daha da arttırılmış halde.

Fez

Fez, yerli adıyla Fas şehri ülkenin bir diğer büyük ve tarihi zengin şehridir. Tıpkı Avrupa dillerinde “Morocco” olan ülke adının Marakeş şehrinden gelmesi gibi, bizde de coğrafyanın adının Fas olması bu şehirle ilintilidir. Bunun muhtemel sebebi ise, bölge devletiyle ilk ciddi siyasi ilişkiler dönemi olan Kanuni Sultan Süleyman devrinde Fas Krallığı’nın başkentinin bu şehir olmasıdır. 1 milyon yüz bin küsur nüfusuyla ülkenin en kalabalık ikinci şehridir.

Bou Inania Medresesi, Kraliyet Sarayı, İbn Danan Sinagogu, El-Attarine Medresesi ve şehir merkezindeki kültürel ahşap boyacıları, çömlekçiler, yerel lezzet restoranları bu şehri görmeye değer kılıyor.

5) Nasıl Gitsek?

Kısa bir yazıya tüm Afrika kıtasını sığdırmak tabii ki mümkün değil. Afrika Kıtası’nın yukarıdaki havai fişek gösterisi gibi sıralanan 4 önemli destinasyondan çok daha büyük olduğunu; Güney Afrika, Madagaskar, Fildişi Sahilleri, Senegal, Kamerun, Kenya, Yeşil Burun Adaları ve anlatmakla bitmez daha nice güzelliklere sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dolayısıyla gezilmeye doyulamayacak zenginliklere sahip olan bu kıtaya seyahat planlayanların internetten en doğru fikirleri bulacakları da muhakkak. Örneğin işe Tatil.com indirim kodu; veya ETStur hediye çeki; veya Hotels.com promosyon kodu aramakla başlanabilir. Çünkü artık ister oteli ve uçak biletini ayrı ayrı rezerve edin; ister ulaşım ve konaklamayı bir seferde paket tur şeklinde satın alın; dünyadaki tüm alternatiflere sadece internet üzerinden ulaşmanın mümkün olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bu nedenle bizim önerimiz, eğer seyahat planlıyorsanız, soğukların yavaş yavaş kuzey yarıküreye hakim olmaya başladığı şu aylarda güney yarı küreyi dikkate almanız. Dünyanın en büyük yapraklı bitkisini de, dünyanın en büyük çölünü de, dünyanın en romantik dağını da, dünyanın 7 harikalarından birini de, dünyanın en güzel şelalesini de aynı anda barındıran bu güzel kara kıta, pek çok kaşife göre dünyanın en unutulmaz seyahatini bize altın tepside sunmaktadır.

Dünyanın Tüm Havaalanlarının Bedava Wifi Kodları

Fırsatlar

Sitemiz indirimkodu.com sadece indirim kodu veriyor diye düşünürseniz yanılabilirsiniz. Çünkü “kod” dediğiniz şey bir “şifre” ve biz bedava kodlar veriyoruz; ama bu bedava kodlar sadece alışverişte kullanılmıyor.

Mesela havaalanında uçak beklerken sıkıldınız, internete gireceksiniz; o halde internet şifresi/kodu lazım. İşte bu kodlar da bizim ilgi alanımızda, zira “ücretli bir şeyi bedava yapmamızı sağlayan kodlar” çok lezzetli şeylerdir. Hele bunları hazine bulur gibi toplu halde bulunca akşam rüyanıza bile girebilir.

Eğer siz de aynı fikirdeyseniz, şimdi önce size İstanbul’un 2 havaalanı için toplamda 10 farklı kod verelim -hepsi bugün itibarıyla geçerli ve kullanılabilir durumda- daha sonra da bunları nereden bulduğumuzu açıklayalım ki siz de gidin ve kodları en güncel şekliyle kullanın.

İstanbul Havaalanlarındaki Bedava Wifi Kodları:

A) İstanbul Ataturk Havalimanı:
1. Toss Cafe, wifi şifresi: atahava2012
2. Palmiye Turizm, wifi şifresi: phone-card
3. PrimeClass Lounge, wifi şifresi: Lounge2015
4. HSBC Premier Lounge, network adı: BTA_Guest kullanıcı adı: BTA9 şifre: STARWARS
5. Eat & Go, 501-504 kapılar, network adı: “Eat&Go 500BG” wifi şifresi: istanbul4
6. Skyteam Lounge, network: eatandgo, wifi şifresi: istanbul1
7. Skyteam Lounge, network: eatandGo2, wifi şifresi: istanbul2
8. Takeoff Cafe; network adı: takeoff, wifi şifresi: cafe1986
9. THY CIP Lounge, network: TKLounge, kullanıcı: TK, şifre: LOUNGE15JUL

B) Sabiha Gokcen Havalimanı:
10. THY CIP Lounge, network: thy, şifresi: investinTurkey

havaalani-wifi-sifreleri-anil-polat

Şimdi gelelim işin kaynağına:

Her ne kadar bu bilgiyi biz ingilizce kaynaklardan bulduysak da, bu derlemeyi yapan ve sürekli güncelleyen kişi bir Türk. İsmi Anıl Polat. Kendisi yoğun şekilde uçakla seyahat ettiği için insanların hava alanlarında sıkılmasını önlemek istemiş ve önce hobi olarak başlattığı bu uğraşını daha sonra bir internet sitesi, ardından da bir uygulama haline getirmiş. Üstelik sadece İstanbul ile yetinmemiş, gittiği her yerden bedava wifi kodu toplar ve yayınlar olmuş; hatta koleksiyon büyüdükçe bir adım daha ileri gidip başkalarının da kendisine gönderdiği kodları sitesinde ve uygulamasında paylaşmaya başlamış ve ortaya çok yararlı olduğuna inandığımız bir bilgi dağarcığı çıkmış. İnternetten Anıl Polat diye ararsanız bu kodların en güncel şeklini bulup kullanabilirsiniz.

Başak Burcu Kadını Nasıl Makyaj Yapmalı?

Fırsatlar

başak-burcu-makyajBaşak burcu burçlar kuşağının en ortasında bulunur. Belki de bu nedenle tüm burçlardan daha farklıdır. Bir Başak kadını daima temiz ve titizdir. Onu boş boş oturup aylaklık ederken görmeniz imkansızdır. Dünyaya sorumluluklarıyla gelmiş olan bir Başak kadını hayatını planlamadan yaşamaz. Bir mağazaya girdiğinde zaten ne alacağını biliyor olan Başak kadını, konuşurken bile sözcüklerini özenle seçer. Eğlenmekten hoşlansa da hiçbir zaman eğlenmek için kendini dışarıya atamayan Başak kadınının mutlaka cesaretlendirilmesi ve arkadaşları tarafından zorlanması gerekmektedir. Ama sakın unutmayın bir Başak kadını işlerini tam olarak bitirmeden eğlenemez, sizin de eğlenmenize izin vermez. O yüzden siz onun aklında hiçbir iş kalmadığından emin olun ve ona göre dışarıya sürükleyin.

Başak Burcu Kadını Makyaj Önerileri

Başak kadını planlıdır, sorumluluk sahibidir, eleştireldir, detaycıdır ama çok da güzeldir aynı zamanda. Başak kadınının doğal bir güzelliği vardır. Bu güzellik onun her ortamda fark edilmesini sağlayacak düzeydedir. Güzel yüz hatlarına sahip olan Başak kadını hiç makyaj yapmasa bile cildi bebek gibidir. Ama tüm kadınlar gibi Başak kadını da makyaj yapar…

Olgun bir Başak kadını nasıl makyaj yapacağını bilir. Ancak genç bir Başak kadını için bazı makyaj önerilerinde bulunabiliriz. Öncelikle doğallığınızı yansıtacak ürünler seçmeye çalışmanız daima iyi olacaktır. Siz bir Toprak burcusunuz ve yüzünüze toprak tonları kadar yakışan başka renk yoktur. Bu nedenle özellikle göz farınızı toprak renklerinden seçebilir, bakışlarınızı ön plana çıkarabilirsiniz.

Rujunuz ise mutlaka şeftali tonlarında olmalı, bu renk dudaklarınıza çok yakışacaktır. Doğayı çok sevdiğinizi ve doğa ile iç içe olmaktan keyif aldığınızı biliyoruz. O halde gözlerinde yeşil tonlarını da denemelisiniz.
Bir Başak kadını zaten doğallıktan yanadır ve hiçbir zaman aşırı makyaj yapmaz. Makyaj yaparken kullanılan ürünlerin kalitesi de çok önemlidir. Başak kadınlarına tavsiyemiz güvendiğiniz markaların ürünlerini almalısınız. Cildiniz her ne kadar çok güzel olsa da bozulmaya müsait bir yapısı var.

Makyajınızı gece yatarken çıkarmayı ve cildinizi nemlendirmeyi sakın unutmayın.

Sevgiyle kalın!

İndirimkodu.com Önerisi

Başak kadınları Estee Lauder mağazasında cildinizi daha da güzelleştirecek kozmetik ürünlerini ve indirim kodlarını burada,
MAC mağazasında size bahsettiğimiz tonlardaki makyaj malzemeleri ve hediye çeklerini burada bulabilirsiniz.

Bank Pozitif’ten bir buket indirim kodu

Fırsatlar

bankpozitif-kupon-indirimleriBank Pozitif’ten bir havai fişek gösterisi güzelliğinde bir buket indirim kodu elimize ulaştı. Banka müşterileri için zevkle hazırladıkları belli olan ve güzel imkanlar sunan bu fırsat kuponları deme ki ortak müşterimiz olan bir kullanıcımız tarafından bize iletilmiş.

Her online alışverişkoliğin kesin ilgisini çekecek diye düşündüğümüz bu kuponları şöyle bir gözden geçiriyoruz:

1) Büroteknik sitesi için 20TL değerinde İndirim Kupon Kodu : BANKPO1

2) MeCrea sitesi için 20TL değerinde İndirim Kupon Kodu : BNKPZ1

3) Hızlısaat sitesi için 30TL değerinde İndirim Kupon Kodu : POZITIF30

4) Eros Pırlanta sitesi için 100TL değerinde İndirim Kupon Kodu : POZITIF8072

5) Annelütfen sitesi için 20TL değerinde İndirim Kupon Kodu : BPZTF20

Kıssadan hisse: Demek ki internetten avantajlı alışveriş yapmak için tüm bankalara üye olmak yerine İndirimKodu.com’a üye olmak yetiyor. Çünkü İndirimKodu.com etrafta dolaşan tüm kupon kodu, indirim kuponu, hediye çeki, alışveriş kuponu, indirim kodu kaynaklarını kontrol ediyor; gelen tüm kuponları sıraya dizip en kullanışlı şekilde sizin istifadenize sunuyor.

Yukarıdaki indirim kodları için teşekkürler Bank Pozitif; Bunları bize ilettiğin için sana da teşekkürler İndirimKodu.com :)